Спортните новини: Днес (0) | Вчера (18)
Академик Пловдив водеше 3/4 от времето, но загуби финала в Балканската лига
Автор: Стойчо Генов 23:24 / 29.04.2021Коментари (0)3379
©
Академик Пловдив се представи изключително достойно, но загуби финала на Балканската баскетболна лига. В пълната с екзалтирани фенове "Тото Арена" в Холон (Израел), пловдивският баскетболен тим водеше в почти три четвърти от мача, но отстъпи на домакините от Апоел Холон със 75:91 /26:23, 20:17, 20:24, 9:27/, след като не издържа в последната четвърт.

Независимо от загубата отборът на старши треньора Йордан Янков се бори мъжки и показа, че може да се надиграва с отбор участник в Шампионската лига с многократно по-голям бюджет. Среброто в Балканската лига е най-голямото постижение в историята на пловдивския клуб до момента. Предстоят полуфиналните плейофи в НБЛ, в които Академик ще мери сили с Рилски спортист, но каквото и да се случи в тях, пловдивчани записват изключително успешен сезон.

Баскетболистите на Академик изиграха отлично първо полувреме и държаха контрола на мача през по-голямата част. Те взеха аванс от 3 точки след първата четвърт с тройка с табло на Тони Гуджино, а в началото на втората дръпнаха със 7 точки след добра игра на Николай Титков.

Домакините заздравиха защитата и изравниха 4 минути преди почивката, след като и грешките в състава на българския тим зачестиха. В заключителните секунди обаче Вуцица и Гуджино вкараха тройки и Академик се оттегли на почика с аванс от 6 точки.

За съжаление капитанът Васил Бачев получи травма в главата малко преди края на втората четвърт и трябваше да напусне играта.

Пловдивчани продължиха с отличната си игра и в третата четвърт, а 4.38 преди нейния край поведоха с 10 точки след атрактивна асистенция на Карсън зад гърба и тройка на Вуцица. Преди това и Мартин Сотиров показа точния си мерник от далечно разстояние.

До края на четвъртината обаче нападенията на Академик станаха по-трудни и домакините успяха да изравнят. Все пак в последните секунди на частта отново Гуджино даде аванс от 2 точки на пловдивчани след поредната страхотна асистенция на Карсън.

В последната четвърт опитният израелски тим постепенно наложи волята си и успя да грабне победата. Обрад Томич бе най-резултатен за Академик с 18 точки, Йере Вуцица добави 16, Джахий Карсън записап дабъл-дабъл от 10 точки и 11 асистенции.

За Апоел се отличиха Тайръс Макгий с 20 точки, Айзея Майлс с 18 и Гай Пнини и Нейт Сестина с по 14.