Вчера футболистите на Ботев Пловдив се прибраха от подготвителния лагер в Италия, където изиграха няколко много качествени контроли. Въпреки, че загубиха и трите мача - с Катания, Сиена и Емполи, на нещата не трябва да се гледа толкова негативно. Първо, говорим за елитни италиански тимове - единствено Емполи играят в Серия Б, но те отпаднаха миналия сезон. Отборите са изключително качествени и всичко друго освен постигнатите почетни загуби би било невероятна изненада, сравнима с класирането на Левски в шампионската лига. Пък и това са контроли, в които играеш 45 минути, а после пускаш резервите.
Проблемът обаче е другаде. Очевидно тимът се защитава добре. Не е срамно да паднеш като гост от отбора, победил Милан насред "Сан Сиро". Или пък от отбора, победил Ювентус, Фиорентина, Рома с общ резултат 5:0. Въпроса е, че тимът не показа никакъв потенциал в офанзива. Никой обаче не е изненадан. Миналата година "канарчетата" притежаваха наистина впечатляващо нападение в лицето на Георги Христов и Георги Какалов. Спор относно футболните качества на двамата няма - миналия сезон сигурно бяха сред топ 5 на най-добрите нападатели в "А" група. Въпреки чепатия си характер обаче Какалов си уреди хубав трансфер в един от лидерите в Беларус, а бъдещето на Георги Христов е неясно, но едва ли ще го видим по футболните терени скоро. Но без двамата Жоровци, нападението на Ботев куца сериозно. Добавяйки към тях заточените Краси Кръстев и Борислав Караматев и продадения Емил Урумов, положението е съвсем черно. В момента тимът разполага само с трима изцяло офанзивни футболисти - юношата Йордан Етов, Дормушали Саидходжа и мистериозният Алфредо Мапока. Към тях можем да прибавим и халфовете Мауро Алегре, Тодор Тимонов и Николай Манчев и... това е. Всички останали са защитници и халфове, които до преди няколко сезона бяха защитници. Илиян Гаров, Йордан Минев, Даниел Божков...
Дори при идеалния вариант, при който няма контузени, наказани и всички са в идеална форма, пак положението е много по-тежко от миналата година. В защита също няма особени промени, но там тимът има много потенциал и с двама опитни специалисти, като Костадин Ангелов и Стефано Кусин, четворката може спокойно да се сработи добре. Нерешен обаче остава въпросът с вратарския пост, след напускането на Лилчо Арсов. По неизяснени, но най-вероятно финансови, причини напусна доста класния Диего Бритес и сега в отбора останаха само Павел Станев и Славчо Тошев. Тимът дори няма трети вратар.
Ситуацията много напомня положението, в което се намираше Ботев преди 2 години. Тогава отбора финишира сезона само с 4 победи и куп равенства, повечето от които 0:0. Сега прогнозата е за подобен сезон. Тогава отбора имаше само един истински и що-годе опитен нападател в лицето на Георги Андонов. Сега това е Дормушали Саидходжа. Все пак до началото на сезона има още една седмица и шефовете в Ботев могат да измислят някаква изненада, но това е малко вероятно.
Не трябва да пропускаме и другите проблеми около клуба. На първо време абсурдната ситуация с лиценза на стадиона. Съоръжението е едно от най-добрите в България и наистина е странно как не получи лиценз. Всички знаем, че изкачване по стълбите на стадион Хрсито Ботев е някакъв вид екстремен спорт, седалките и бурените напомнят по-скоро за стадион в централна Африка, а такова нещо като ВИП-зона не съществува. Но когато сравним пловдивския стадион с някои, като тези в Благоевград или Варна на Спартак, които получиха лицензи, вече намирисва. БФС си отмъщава за нещо и не е ясно за какво. Оправданието с липса на ограда е повече от нелепо - стадионът има вътрешна една ограда, а - може и да греша - но аз стадион с две огради в България не знам.
Не на последно място са е и неразбирателството между феновете и ръководството. Това е така от десетина години, но сега може би е пикът на тази мини-война. Феновете не знаят точно против кого ще викат - президент, цялото ръководство, целия отбор заедно с играчите или направо целия свят, но поне са обединени в негативното си отношение към Димитър Христолов. Президентът на Ботев от своя страна се прави, че нищо не се случва. Как ще се отрази тази война, която готвят феновете, ще разберем в следващите месеци, но едно е ясно - тежкият сезон, който се очаква за "канарчетата" няма да се хареса по никакъв начин на хилядите "жълто-черни" фенове, а в ръководството не правят нищо по въпроса. Един реален трансфер на анонимен ганаец едва ли ще замести напусналите пет-шест основни футболисти в Ботев.
Георги Какалов
Павел Станев
Лилчо Арсов
Йордан Минев
Илиян Гаров
Даниел Божков
Борислав Караматев
Тодор Тимонов
Дормушали Саидходжа
Емил Урумов
Николай Манчев
Славчо Тошев
Димитър Христолов
Йордан Етов
Мауро Алегре
Костадин Ангелов
Стефано Кусин