Спортните новини: Днес (28) | Вчера (23)
Норвегия ни би 2:1, директното класиране става мираж
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:39 / 14.10.2014Коментари (0)2810
© UEFA
Норвегия нанесе втора поредна загуба в рамките на четири дни на България в група Н за класиране на Евро 2016. Скандинавците спечелиха важния мач с 2:1. Така след домакинското поражение от Хърватия миналия петък с 0:1 шансовете ни за първите две места, даващи право на директно класиране, стават мираж. Дори изгледите за третото място, с което се отива на бараж, вече са доста малки.

Това бе първи успех на Норвегия над България в официален мач. Досега бяхме били скандинавците шест пъти, четири двубоя бяха завършвали наравно, а единствените ни две загуби бяха в приятелски срещи.

Любослав Пенев наистина беше направил ред промени в стартовия състав в сравнение с мача срещу Хърватия (0:1), както и обеща преди квалификацията в Осло. Новите бяха почти половин отбор - цели петима. Изненадващо Апостол Попов, който игра много слабо миналия петък, обаче бе оставен сред титулярите. Още по-изненадващо на вратата пък застана Николай Михайлов, който има записани едва 90 минути за цялата календарна година с екипа на Мерсин в мач за Купата на Турция.

Именно те двамата, плюс още един нов, бяха с главна вина за първия гол на Норвегия в 13-ата мин. Веселин Минев, който също не игра срещу хърватите, покри засадата при атака на домакините, Попов не успя да догони Тарик Елионуси, а върхът на безумието бе намесата на Михайлов, който тръгна неразчетено да пресреща нападателя, бе заобиколен с лекота от норвежеца, който вкара деветия гол за страната си - 1:0.

България изравни в най-подходящия момент - точно преди почивката. След като все пак успяха да застрашат домакините на няколко пъти, за което главната заслуга бе на Венцислав Христов, в 43-ата мин. Георги Илиев изпълни корнер. Топката бе посрещната от Николай Бодуров, който със страховит удар с глава оплете топката в мрежата - 1:1.

Голът даде кураж на нашите и те започнаха добре второто полувреме. Българите играеха по-често с топката, бяха по-често и в половината на съперника си, а най-хубавото, което сътвориха бе акция, при която Георги Илиев стреля изключително опасно от въздуха от дъгата. Топката обаче мина съвсем близо до лявата греда на Йориан Ниланд.

В 64-ата мин. на терена като резерва се появи Мартин Йодегард. Така той стана най-младият норвежец, играл за страната си в официален мач. Срещу България Йодегард бе на 15 години и 300 дни.

Осем минути по-късно нашата отбрана направи нова сериозна грешка и Норвегия поведе в резултата. Друга резерва - Хавард Нилсен използва неразбирателство между Попов и голмайстора Бодуров и с отмерен удар матира за втори път Михайлов - 2:1.

До края, както и срещу Хърватия, българите така и не намериха сили да се вдигнат на щурм. Националите нямаха дори физически сили да се опитат да закарат играта пред вратата на домакините. В крайна сметка норвежците заслужено взеха победа с 2:1 над отбор, който бе лишен от какъвто и да е стил.

Норвегия - България 2:1
1:0 Елионуси 13
1:1 Бодуров 43
2:1 Нилсен 72

Норвегия: Ниланд, Елабделауи, Линес, Форен, Тетей, Нордвайт, Йохансен, Шелбрье, Дели (64 Йодегард), Кинг (59 Нилсен), Елионуси (83 Самуелсен).

България: Михайлов, Манолев (69 Й. Минев), Ап. Попов, Бодуров, В. Минев, Г. Илиев (77 Александров), Дяков, Тонев, Г. Миланов, Ив. Попов, В. Христов (56 Гълъбинов).