Берое - Ботев нажежава страстите под Аязмото
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:17 / 29.03.2008Коментари (0)5879
© Plovdiv24.com
Двубоят Берое - Ботев винаги е бил нещо много специално за феновете от Стара Загора. Макар че навремето старозагорци биеха често ЦСКА и Левски под Аязмото, закачката с тима от съседния окръжен град винаги е била на дневен ред.

- Ботев е с по-голямо самочувствие, но ако погледнем класирането, те са само едно място пред нас - твърди Ивко Ганчев, вратар на шампионския тим на Берое от 1986 г. и помощник-треньор в отбора. - Нашите футболисти обаче ще излязат с голямо желание да прекъснат серията на Ботев от осем мача без загуба.

Ганчев, който едва 20-годишен пази вратата на Берое при спечелването на шампионската титла през 1986 г., е част от историята на дербито, известно като Битката за Тракия. През същия сезон при победата на Берое с 3:2 в Стара Загора вратарят спасява дузпа и става герой на мача. В ответния двубой в Пловдив обаче му вкарват осем гола (три от дузпи, отсъдени в рамките на 25 минути) за победата с 8:1 на Ботев, който по онова време носи името Тракия.

Двата клуба и до днес спорят кой повече е заслужавал титлата през 1986 г. Аргументите на ботевистите са, че Левски е дал победата на Берое в София с 3:2, което им помогнало да спечелят титлата. От Берое контрират, че през сезон са били безжалостно рязани от съдиите и тогавашния шеф на футбола Иван Шпатов от Пловдив, тъй като за 30 мача срещу тима са били отсъдени рекордните 14 дузпи.

Статистиката сочи, че стадионът под Аязмото десетилетия наред е бил едно от най-трудните места за игра на Ботев и най-често пловдивчани си тръгват оттам с три или четири гола. Най-голямата катастрофа се случва през август 1999 г., когато току-що обединеният тим на Берое и Олимпик (Тетевен) посреща Ботев в първия кръг от първенството. През първото полувреме беройци водят с 4:0, накрая мачът завършва 5:2. През пролетта на 2001 г. Ботев губи мястото си в "А" група именно след загуба от Берое с 1:2 в Стара Загора, след която домакините подаряват на треньора на пловдивчани Динко Дременджиев канарче в клетка. Последният мач под Аязмото отново завърши злополучно за Ботев със загуба 0:2 след двата гола на капитана на Берое Ваня Дзаферович.

Източник: в. "7 дни спорт"