Днес се навършват 29 години от един от най-паметните мачове на Ботев
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:46 / 19.05.2022Коментари (0)4824
©
Това е отборът на Ботев от 1993 година, който отстрани Левски, но след това загуби финала от ЦСКА
На днешния ден (19 май) през 1993 година Ботев изиграва един от най-паметните си мачове срещу отбора на Левски (София). През този сезон двата тима се изправят на 1/2-финал в турнира за Купата на България.

Първата среща се играе в София, където "канарчетата" губят с 0:2. Срещата се играе на стадион "Васил Левски" и изглежда, че "сините" са си осигурили място на финала.

Реваншът се играе на 19 май 1993 г. пред над 20 000 зрители на стадион "Христо Ботев“. Ботев започва вихрено срещата и в 9-та минута Гено Добревски е фаулиран в наказателното поле. Отсъдена е дузпа, която потърпевшият реализира, припомня "жълто-черната" страница във Фейсбук "Гордостта на Тракия". Малко по-късно Борис Хвойнев удря греда, но в 26-та минута същият не греши, след като Ясен Петров изненадва играчите на Левски и пуска пас към Хвойнев, който без проблеми прави 2:0 и изравнява общия резултат от двете срещи. Ясен Петров също удря греда през първата част, която завършва при резултат 2:0 за Ботев.

В началото на второто полувреме Дерменджиев пропуска да вкара трети гол във вратата на Левски, но това става секунди по-късно. Гено Добревски е изведен чудесно и с удар от границата на наказателното поле пронизва Пламен Николов за 3:0 и така Ботев вече е на финал. До края на двубоя Ботев изпуска още положения, а Левски така и не успява да стигне до попадение и пловдивчани се класират на финал, като записват една от най-паметните си победи. След края на срещата феновете на Ботев нахлуват на терена да празнуват с играчите.

Така "жълто-черните" се класират за финала, който губят в Благоевград от отбора на ЦСКА с 0:1 след гол на Кирил Метков (10).

Ботев (Пд) - Левски 3:0

Стадион "Христо Ботев" - 20 000 зрители

Съдия: Хугас Месропов (Варна)

Ботев: 1. Димитър Попов, 2. Енгибар Енгибаров, 3. Димитър Младенов, 4. Иван Кочев, 5. Запрян Раков, 6. Иван Добревски (77- Марин Бакалов), 7. Ясен Петров (85- Георги Чакъров), 8. Тодор Зайцев, 9. Борис Хвойнев, 10. Цветозар Дерменджиев, 11. Гено Добревски.

Левски: 1. Пламен Николов, 2. Петър Хубчев, 3. Валентин Дъртилов, 4. Георги Славчев (54- Гошо Гинчев), 5. Александър Марков, 6. Велко Йотов, 7. Даниел Боримиров, 8. Наско Сираков, 9. Георги Донков, 10. Илиан Илиев, 11. Пламен Гетов (83- Димитър Трендафилов).

Голмайстори: 1:0 Гено Добревски (9-дузпа), 2:0 Борис Хвойнев (26), 3:0 Гено Добревски (47).