Спортните новини: Днес (13) | Вчера (28)
Страхотен Академик Пловдив грабна първи медал от родния шампионат
Автор: Стойчо Генов 21:51 / 23.05.2021Коментари (0)2478
©
Академик Пловдив грабна исторически бронзови медали в Националната баскетболна лига. За първи път в историята си пловдивският баскетболен тим завоюва третото място в елитния шампионат, увенчавайки един блестящ сезон с още едно отличие след второто място в Балканската лига.

В третия решителен мач отборът на старши треньора Йордан Янков победи драматично Балкан (Ботевград) като гост с 87:84 /15:17, 18:17, 27:24, 27:26/ и спечели серията в малкия финал с 2:1 победи. Така Академик подобри 4-ото си място, което постигна през 2018 година и записа най-успешния сезон в своята история.

Двубоят с Балкан бе равностоен през цялото време, но пловдивчани играха изключително напористо и концентрирано и изтръгнаха заслужена победа. Те изоставаха с точка на почивката, но в края на третата и началото на четвъртата част успях да обърнат развоя в своя полза.

В заключителните секунди кош на Гуджино и невероятна тройна на капитана Васил Бачев дадоха аванс на Академик от 5 точки, който тимът успя да съхрани в играта на нерви в самия крайна срещата. Двата тима записаха почти равни показатели в отделните компоненти, но по-голямото желание и класата на пловдивчани си казаха тежката дума.

Йере Вуцица бе най-резултатен за победителите с 22 точки и 8 борби, 17 точки и 8 борби добави Тони Гуджино, по 10 вкараха Васил Бачев, Обрад Томич и Николай Титков.

За Балкан се отличиха Митко Димитров с дабъл-дабъл от 21 точки и 10 борби, Станимир Маринов добави 18, Дарко Балабан - 13 точки.