Глобата за неправилно паркиране по тротоари, зелени площи, детски градини и т. н. в Пловдив ще е от 50 до 150 лева. Като се налага ще се има предвид колко е наглостта на дадения водач, тоест колкото по-нагъл, толкова по-голяма глоба. Това разясни зам.-кметът Александър Държиков, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Той припомни, че първоначално предложението е било твърдо глобата да е 100 лева при неправилно паркиране. След дискусия обаче с юристи, а и с представители на полицията станало ясно, че по този начин до известна степен се "връзват" ръцете на общинските контролни органи - "Общинска полиция" и "Общинска охрана". В Закона за движение по пътищата е предвидено, когато се съставя фиш в отсъствие на нарушителя, той да е не повече от 50 лева.
"Отчитайки, че "Общинска охрана" и "Общинска полиция" работят в голям процент с глоби чрез фишове в отсъствие на водача, ако бяхме оставили глоба 100 лева, това означава всички тези коли, които са без водач в градинки, зелени площи и т. н. да останат безнаказани или на всяка кола да сложим по един контролен орган, който да изчака водача, за да му състави акт", коментира Държиков.
Актът от своя страна по Закона за движение по пътищата е 200 лева. А днес съветниците приеха глобата да бъде от 50 до 150 лева, имайки предвид минималната глоба от 50 лева да се прилага в тези много случаи в отсъствие на водача, тоест фишовете, които се залепят на стъклата на автомобила.
А другото, когато водачът е нарушил правилата и е на линия, тоест в негово присъствие, тогава се съставя акт за установяване на административно нарушение, който след това когато излезе постановление, може да варира до 150 лева.
"Не може, според мен, да се прави уеднаквяване между автомобил, спрял по поречието на река Марица в тревните площи например или друг, който е влязъл в Градската градина или на площадка за деца", каза още зам.-кметът и допълни, че колко е по-нагъл един водач, толкова по-голяма трябва да е санкцията за него.
"Относно повтаряемостта на даден нарушител се приема практика, че при първо нарушение глобата може да бъде по-минимална, а при следващо - да расте. Имайки предвид и това нещо, предложихме и се прие глобата да е от 50 до 150 лева", аргументира се още Държиков.
По думите му вариращата глоба не е незаконна.
Припомняме, че първоначално се разпространи идеята, че глобата ще е 100 лева заради гаф на пресслужбата на Общинския съвет. Те се извиниха за грешката си, а зам.-кметът Александър Държиков разясни защо тази първоначална идея е била променена.
Заместник-кмет: Колкото си по-нагъл, толкова по-висока глоба!
© Plovdiv24.bg








Ivan Minchev 1
на 19.06.2015 г.
Да се въведе глоба и за вечно недоволни и неграмотни коментари ...
ShawnKemp
на 19.06.2015 г.
Кмете кметееее...Като чета какви сте ги измислили направо ми става смешно!Контролните органи са си с вързани ръце по принцип и това е защото не им се занимава да си дават зор с писането на фишове.Колко хора пишат фишове и средно по колко на ден общо за всички?Обзалагам се че отговорът на този въпрос ще ме развесели още повече.50 лева за мен е доста солена глоба за едно неправилно спиране,но щом сте го решили така да е.Пишете фиш и бягайте към следващтата кола, а не да чакате водача с по кафе в ръка и накрая пак 50 лв глоба.Въпроса е да има хора които редновно да се занимават само с писането на такива фишове.Ако нямате достатъчно хора наемете нови пари ще има да им се плаща!Като трябва купете им по едно колело за да се придвижват по-бързо из града.И още нещто само да добавя за синята зона.Пълна пародия!Хората които стоят там всеки ден се срещат с едни и същи хора и са един вид приятели кой плаща кой не..Абсолютен цирк:))Сменете ги завъртете ги..Такава ви е и новата наредба...Онзи с мерцедеса ще отнесе 50 лв.а този с опела 150..
Metar
на 18.06.2015 г.
Нагли съществуват единствено и благодарение на това, че НЕ съществуват никакви общински контролни органи! Ако се прилагаше и изпълняваше законодателството /разбирай Общинските наредби/, това нямаше да съществува, но тези общински службички са пълни с роднини-клатекурци, който за никаква работа не стават, не могат да си изкарат и лев сами и трябва да вземат заплатка! Глобата и 1 000 лв. да стане е все тая. Критерия скъпа кола - голяма глоба е Фройдистки проблем! Нагледал съм се на наглеци, на който GSM-те са им по-скъпи от колите :)
detonator
на 18.06.2015 г.
Докато Общината не започне да си събира принудително неплатените от нарушителите в срок глоби и 10000 лв да я направят , няма да има спазване на правилата.Водят статиска колко глоби наложили ....:D.Ами направете такава за това колко от тези глоби реално ви се плащат.
Bo Dishlyanov
на 18.06.2015 г.
САМО НЕ РАЗБРАХ - КЪДЕ ЩЕ ПАРКИРАТ"НАГЛИТЕ" ОСОБЕНО АКО ТАМ ЖИВЕЯТ ИЛИ РАБОТЯТ? КЪДЕ СА ВИ ПАРКИНГИТЕ? "НАГЛИТЕ" ДАЛИ НЕ СА ПРИНУДЕНИ ДА НАРУШАВАТ И НЕ СТИГА,ЧЕ НЯМА КЪДЕ ДА СПРЕШ И СИ ТРОШИШ КОЛАТА ПО БОРДЮРА,АМИ И ГЛОБА. ГОСПОДА УПРАВЛЯВАЩИ , НЕ ПРИНУЖДАВАЙТЕ ГРАЖДАНИТЕ ДА НА РУШАВАТ РЕДА ЗА ДА БЪДАТ ГЛОБЯВАНИ.
Eдин отбор
на 18.06.2015 г.
Абе кви са тия глупости за "наглостта"? Колкото и да го увърта ясно си казва, че ако те набарат в колата, когато си в нарушение - плащаш 100-150 кинта, а ако те няма в колата само 50. Голяма справедливост бе няма що. Да ви имам и законите, и наредбите, и юристите, и полицаите общински или държавни, пък и общинските съветници и администрация. Всички са един дол дренки малоумници некадърни. Колко ще глобят сватбаря притежател на ТИР-ове дето задръсти кръстовищата в града с тях та да би някой да се усъмни колко е по-велик от всички останали? Или няма как защото не е хванат да прави нарушение?
Dimitar Hristov 11
на 18.06.2015 г.
Пукаи
Василка Попова
на 18.06.2015 г.
Съгласна съм, че трябва да има глоби за неправилно паркиране. Господа, създадохте ли първо условия за паркиране или изисквания към Собственици на строителни фирми, които ако има начин, ще застроят и пътя?! Сещате ли се, че сега ще започнат междусъседски воини заради паркиране?! В тази държава само се симулира дейност!
Daniel Chernev 2
на 18.06.2015 г.
наи нагли са управниците
Mariyana Petkova 1
на 18.06.2015 г.
Ай, да видим как ще се приложи това на практика, защото на думи сме #1.
spiro
на 18.06.2015 г.
Трябва обществена поръчка за изработка на нагломери :)
Petar Bodushki
на 18.06.2015 г.
трябва да на правят като в грция да свалят номерата на колоте и като си платят глобата тогава да си ги зимат
trai4opolkovnika
на 18.06.2015 г.
А приятелите на полицията с пропуските?Май тях ще ги подминават както тея с паяците го правят.
Мирослав Матейски
на 18.06.2015 г.
Естествено, че ще си оставят вратички за корупция. Много просто може да стане, като например се въведат няколко различни вида глоби: за паркиране на пешеходна зона - *** лева , за паркиране на зелени площи - *** лева , за паркиране опасно или пречещо за движението и т.н.
Peter Minkov 1
на 18.06.2015 г.
Как се разбира един неправилно паркирал човек дали е по-нагъл от друг ?
myzrael
на 18.06.2015 г.
Ако започнат да глобяват ей като тоя на снимката ще е добре,не оня ден 1 тиквеник с джип спрял пред болницата на понеделник пазара баш на входа.Идва някаква охрана да му прави забележка и той да се репчи от вътре-къв си ти бе,който искаш викай,глей са ква заплата взимаш и ще ми правиш забележка аз къде спирам. Някъв мърльо на 30+ години се прави на интересен,че видиш ли взимал повече пари от човека,който си върши работата.На такъв сопол 1000лв.глоба са му малко
finmilk
на 18.06.2015 г.
ето например аз мога да ви кажа, че паркиралия на горната снимка не е от най-големите наглеци и трябва да бъде глобен само с 50 лв. защото е оставил място за преминаване и отляво и отдясно и не пречи на никой. даже ако си поговорим очи в очи може и въобще да не го глобите, защото той реално е на най-непречещото място от паркиралите автомобили. освен на пешеходците той не пречи и на движението по улицата зад него
РTY
на 18.06.2015 г.
Пак си оставят вратички за субективност. Къде е тази скала на 'наглоста' за да знаем кое е нагло, по-нагло и най-нагло ? Значи пак създавате възможности за корупция - да те изнудва глобяващия (ако си на място). Защо трябваше това ?!?!
Пецата Дългия
на 18.06.2015 г.
На пътя има много пари, стига общината да може да ги събере.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!