Спортните новини: Днес (16) | Вчера (28)
Младите ни национали зарадваха цяла България
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:55 / 23.03.2022Коментари (0)1857
© БФС
Юношеският национален отбор по футбол до 17 години зарадва цяла България със страхотна победа в първия си двубой от група 8 на Елитния кръг на европейското първенство в Португалия. Тимът на селекционера Йордан Петков надделя над изключително коравия тим на Финландия с 1:0 и увеличи значително шансовете си за класиране на континенталните финали в Израел през май т.г.

"Лъвчетата“ бяха категорично по-добрият отбор на общинския стадион в Санта Комба Дао и можеха да се поздравят с още по-изразителен успех. Първата възможност се откри пред капитана Асен Митков, който открадна топката в 12-ата минута и с великолепен пробив си откри възможност за изстрел, но вратарят Рамула с мъка изби топката в ъглов удар.

Малко по-късно България нанесе своя удар - Антоан Стоянов изведе с глава Роберто Райчев, който с премерен шут от границата на наказателното поле прати топката в мрежата за 1:0.

В 28-ата минута Чунг Нгуен До имаше възможност да покачи преднината ни, а в самия край на полувремето хубав изстрел на Митков по диагонала бе отразен от финландския страж.

След почивката Финландия се опита да упражни натиск, но България отговори с удар в гредата на Мартин Георгиев след центриране от корнер.

Най-добрата възможност за съперника дойде в 57-ата минута, когато реферът отсъди дузпа за спорна игра с ръка на Георгиев. Ударът на Ялонен от бялата точка обаче премина над вратата.

В 71-ата минута голмайсторът Райчев можеше да удвои сметката си, но изстрелът му мина покрай вратата.

До края натискът на Финландия се оказа безплоден и България записа ценен успех на старта на борбата в групата.

На 26 март "лъвчетата“ се изправят срещу домакина Португалия в най-трудния си двубой, а 3 дни по-късно съперник е Република Ирландия.

8-те победители във всяка група плюс 7-те подгласници с най-добър актив ще се класират за европейските финали в тази възрастова категория.

Съставът на България: 1. Алекс Божев, 7. Захари Атанасов, 6. Мартин Георгиев, 5. Росен Маринов, 4. Симеон Василев (83 – 2. Слави Чакъров), 8. Антоан Стоянов, 10. Асен Митков, 18. Чунг Нгуен До (83 – 3. Михаил Цонев), 9. Роберто Райчев, 19. Петър Кирев (60 – 20. Неджиб Хаджа), 11. Борислав Маринов (73 – 17. Стефан Трайков).

Селекционер: Йордан Петков.

Голмайстор: 1:0 Райчев 16.