Спортните новини: Днес (22) | Вчера (24)
Тези наши красавици постигнаха в Пловдив нещо невиждано досега в историята
Автор: Стойчо Генов 18:11 / 30.01.2022Коментари (0)5534
©
Българският отбор в състав Йоана Илиева, Емма Нейкова, Олга Храмова и Ана Михайлова извоюва четвърто място в турнира за Световната купа на сабя жени, който се проведе в Пловдив. Сабльорките ни, под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов, играха отлично и записаха най-доброто класиране в състезание за Световната купа на български тим.

В първата си среща за място сред най-добрите 16 българките излязоха срещу представителките на Великобритания и спечелиха убедително с 45:29.

В следващия двубой сабльорките ни се изправиха срещу отбора на Русия, който е №1 в световната ранглиста. Българският отбор, 22-ри в ранглистата, игра отлично и след оспорвани двубои и размяна на лидерството в срещата стигна до 44:44. В този момент Йоана Илиева показа, че не случайно е европейска шампионка за девойки от 2020 г., спечели последната решаваща точка и гарантира място на тима сред първите осем.

В среща за място в топ 4 Йоана Илиева, Емма Нейкова, Олга Храмова и Ана Михайлова излязоха срещу Германия. С невероятно вдъхновена и стабилна игра българките се наложиха с 45:37.

Двубоят за място на финала изправи нашите състезателки срещу представителките на Азербайджан. В тази среща думата си каза опитът на съперничките, които в средата на двубоя поведоха в резултата, задържаха предимството си до края и спечелиха с 45:32.

В спор за бронзовите медали младите ни фехтовачки излязоха срещу италианките, които се наложиха с 45:29.

Четвърто място в турнир за Световна купа е най-доброто класиране за женски отбор на сабя в историята на българската фехтовка. Въпреки че тимът ни е млад, доминира над именити съпернички от Русия и от Германия и показа, че може да победи всеки отбор.

Така след шестото място в Грузия преди две седмици е ясно, че големите сили във фехтовката ще трябва да се съобразяват с българките. А голямата цел пред тях е участието на олимпийските игри през 2024 г.

Първото място в надпреварата спечели тимът на Франция, който се наложи над Азербайджан с 45:39.

Следващата събота и неделя в Пловдив ще се проведе турнирът на сабя "Аспарухов меч“. Той е кръг от Световната купа за младежи и девойки и ще събере най-големите надежди във фехтовката от цял свят.