Спортните новини: Днес (0) | Вчера (28)
Марица спечели първа точка в Шампионската лига, малко не стигна за победа
Автор: Стойчо Генов 21:20 / 25.11.2020Коментари (0)2024
Марица (Пловдив) спечели първа точка от тазгодишното издание на Шампионска лига. Жълто-сините бяха много близо до победата срещу полския ЛКС Лодз, но в крайна сметка отстъпиха с 2:3 (18:25, 25:20, 25:20, 17:25, 10:15) гейма.

Това бе втори двубой за домакините от надпреварата в Група "С", която се провежда в зала "Колодрума" в Пловдив.

От първия сигнал двата отбора влязоха в люта битка, която вървеше равностойно до момента, когато няколко поредни грешки в нападение от страна на маричанки донесоха солидно предимство от 17:11 за ЛКС. Момичетата на Лазар Лазаров продължиха да се борят и дори за момент намалиха изоставането си до три точки, но за повече в този гейм не им стигнаха силите. Крайното 25:18 за гостенките оформи Александра Вуйчик с успешна атака по блокадата на влязлата от ъгъла 14-годишна Ива Дудова.

Марица влезе силно във втората част и започна да трупа преднина, която достигна до осем точки при 14:6. Опитът на полякините да надигнат глава беше париран от 17-годишната резрева Златина Друмева, която още с първото си съприкосновение с топката отбеляза директна точка от сервис за 17:11. ЛКС продължи да играе много силно на блокада, но това не им помогна да се върнат в гейма. В нападение Александра Миланова наниза осем точки, а Кремена Каменова – последната за успеха с 25:20.

Любопитен момент настъпи в началото на третия гейм, когато италианският треньор на полския тим Джузепе Кукарини поиска прекъсване още след първото разиграване, спечелено от Марица с мощен блокаут на Мирослава Паскова. Това не помогна веднага и пловдивчанки поведоха с 3:0, но все пак скоро бяха догонени в резултата при 4:4. След серия от пет поредни точки при сервиси на Миланова и силни прояви на Каменова в атака, Жълто-сините отново дръпнаха напред с 11:6.

Те продължиха надмощието си до края на частта и дори увеличиха аванса си до осем точки, но все пак при победната атака на Паскова, разликата отново беше пет – 25:20. Волейболистките от Лодз реагираха с 6:0 в началото на четвъртия гейм. В момента, в който Марица започна да топи изоставането си, обстановката на терена се поизнерви. Първоначално това помогна на домакините да се доближат на само две точки от противника, но после подейства като допинг на състезателките в черно и те отново избягаха далеч напред в резултата, за да вземат гейма с убедителното 25:17.

Във второто разиграване от тайбрека съдиите правилно отчетоха мрежа на гостенките, но при неясното видеоповторение и под натиска на полякините неправилно се отметнаха от решението си и отсъдиха спорна топка. Това даде своя психологически ефект върху развоя на гейма, окрили ЛКС и разконцентрира Марица, за да се стигне до крайното 15:10, с което полският тим затвори мача в своя полза.

Две Александри бяха най-резултатните състезателки в двубоя. Полякинята Александра Вуйчик наниза 26 точки за победата и бе избрана за най-полезен играч на мача (MVP), а Александра Миланова се отчете с 23 точки за Марица.

Във втория мач от днешната програма в Колодрума се срещат турският ВакъфБанк (Истанбул) и френският АСПТТ Мюлуз (Мюлуз), като победителят ще оглави еднолично временното класиране в групата. Двубоят е от 20:30 б.в. и може да се гледа на живо по БНТ 3 и по EuroVolleyTV.

Утре, четвъртък, в последния състезателен ден от турнира в Пловдив, Мюлуз и ЛКС играят от 18:00 б.в., а Марица се изправя срещу гранда ВакъфБанк от 20:30 б.в.