ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
По 2000 души на ден се качват на Небет тепе
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:48 / 13.06.2025Коментари (1)2681
Кметът на Пловдив Костадин Димитров откри форум в Дома на културата "Борис Христов“ по повод честването на 15 години от националната кампания "Чудесата на България“, организирана от вестник "Стандарт“.

На събитието присъстваха заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, Амелия Гешева - съветник в екипа на министъра на туризма Мирослав Боршош, кметът на Карлово Емил Кабаиванов, заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, представители на Пловдивската митрополия, директори на музеи, научни и музейни работници, експерти и др.

"Пловдив е уникален град с изключителни археологически, туристически, културни и исторически забележителности, с които се гордеем. През последната година отворихме три обекта, които са емблематични за града - Одеона на Филипопол, Източната порта на Филипопол и дългоочаквания археологически комплекс "Небет тепе“, подчерта кметът на Пловдив Костадин Димитров.

Той набеляза някои от акцентите, по които екипът му работи – реставрацията, консервацията и социализацията на Античен форум на Филипопол – изток и юг, реконструкцията на кино "Космос“ и на други културни сцени в града.

Костадин Димитров допълни, че културният календар на града привлича многобройна публика и припомни, че Пловдив е единственият град, който всяка година с 10 на сто увеличава средствата за събития.

Главният редактор на "Стандарт“ Славка Бозукова изказа признателност на кмета на Пловдив и неговия екип за превръщането на Пловдив в целогодишна туристическа дестинация.

"Изключително съм щастлива, че кметът Костадин Димитров изповядва тази кауза и насочва усилията си в превръщането на Пловдив в целогодишна туристическа дестинация. Поредното доказателство затова е, че най-старият жив град в Европа получи Българската туристическа награда за Дестинация на годината за 2025 г.“, подчерта Славка Бозукова.

Тя допълни, че наскоро откритият археологически комплекс "Небет тепе“ е станал фаворит сред младите хора у нас.

Думите й бяха потвърдени от директора на Археологическия музей Костадин Кисьов, който стопанисва обекта. Той изнесе данни от електронно броене, според които след откриването на реставрирания комплекс, посетителите на Небет тепе са между 200 и 250 човека за час, което означава, че за 8 часа те са между 1600 и 2000, а за месец - между 54 000 и 60 000. По думите на Кисьов към нито един от останалите археологически обекти на Пловдив не е имало толкова огромен интерес.

"Пловдив заслужава похвала и адмирации затова, че непрекъснато увеличава бюджета за култура, което не е често срещано явление. Това показва, че за местната власт културата е основен приоритет“, отбеляза заместник-министърът на културата Тодор Чобанов.

Той добави, че заради безценните си забележителности Пловдив е в изключително привилегировано положение, което дава възможност тук да се развива всякакъв вид туризъм – културен, градски, религиозен, винен и др.

"Пловдив е сред основните приоритети на Министерството на културата. Ние ще подкрепим начинанията, предприети от ръководството на Община Пловдив“, обеща Тодор Чобанов и получи бурни аплодисменти от залата.

Амелия Гешева изброи нещата, които правят Пловдив лидер в областта на културата и туризма.

"Пловдив е първият град, който основа свой собствен фонд за финансиране на археологически разкопки и това продължава до днес. Пловдив има различна политика в подкрепата на музейните институти в града. В програмата на Общината са заложени средства за археологически проучвания и ремонтни дейности за културна инфраструктура, Пловдив пръв създаде централизирана информационна система за всичките си културни институти. Това означава, че тук има политика за култура и за опазване на културното наследство“, посочи Амелия Гешева.

Тя поздрави кмета на града Костадин Димитров затова, че води целенасочена и последователна политика за подкрепа на културата и туризма. Гешева подчерта, че със съдействието на министъра на туризма Мирослав Боршош през октомври тази година Пловдив ще бъде домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм, която се организира от Световната организация по туризъм към ООН.


Още по темата: общо новини по темата: 171
22.05.2025 »
17.05.2025 »
15.05.2025 »
07.04.2025 »
05.04.2025 »
05.04.2025 »
предишна страница [ 1/29 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: