На специална пресконференция преди броени минути община Пловдив обяви победителя в конкурса за новата визия на бившия Партиен дом, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това е архитектурно студио ДЗЗД "22 век" с ръководител арх. Чавдар Тенев, а нашият сайт пръв ви дава възможност да видите как ще изглежда емблематичната сграда в центъра на града след реконструкцията.
Проектът предвижда цялостна промяна на фасадата, изграждането на фронт офис в южната част, в източната ще има панорамен асансьор (частта отляво на сградата, която се вижда на снимката, е всъщност асансьорът, като той ще бъде с художествено осветление през тъмните часове от денонощието), а най-горе: амфитеатрално кафене на две нива. Разработката има най-добрата енергийна концепция - клас А за енергийна ефективност.
Конкурсът за обновяване визията на Партийния дом община Пловдив стартира повторно в началото на месец ноември миналата година. През 2012 г. той беше прекратен, за да може проектът да бъде съгласуван с всички заинтересовани страни, а именно Съюза на архитектите, строители и различните гилдии.
"В конкурса участваха 8 фирми. Класиралият се на първо място печели правото да направи технически проект за изпълнението на сградата. Критериите за оценка на комисията са за архитектурно решение и за енергийнита ефективност на проекта. Вторият критерий е много важен, тъй като дава право за изпълнението на проекта да се кандидатства и да се получи финансиране по програма "ЕСКО". И пак ще кажа, че проектите бяха изключително равностойни", коментира зам.-кметът на Пловдив Димитър Кацарски.
Той оповести и броят точки, които са събрали участниците в конкурса. Спечелилото студио има 77,44 точки, на второ място е колектив с ръководител арх. Асен Мерджанов, който е събрал 76,11 точки. На трета позиция е "Арко студио" със 72,67 точки.
"Реализацията на проекта ще бъде направена на два етапа. Първият е изпълнението на външната част, фасадата на сградата, а вторият - вътрешната част, самите офиси и помещения в бившия Партиен дом", коментира кметът Иван Тотев.
Той поясни, че във външната част влиза изпълнението и на енергийната ефективност, за която може да се кандидатства за финансиране по програма "ЕСКО". Тя се явява като нисколихвен кредит за енергийна ефективност, а от направената икономия кредитът се погасява.
В тази част е и изграждането на кафе, което догодина напролет ще бъде отдадено чрез търг под наем, изрази надежда градоначалникът.
Ето как ще изглежда бившият Партиен дом след реконструкцията
© Plovdiv24.bg








Trogdor
на 25.02.2014 г.
А един мармот...
7G
на 24.02.2014 г.
Аз съм "ЗА". Но всякакво реновиране на бившия ПД ще е като да вържеш на свинче звънче, ако не бъдат махнати онези ужасни, отвратителни плочки от площад Централен, с които той прилича повече на селски мегдан!
sonoio
на 24.02.2014 г.
Проектът не е нещо особено, но за 100 000 лева - толкова. Остава да видим какво ще е изпълнението.
Koceto Cvetkov
на 24.02.2014 г.
за този градеш дори медиите са бесилни в Пловдив заедно и прокуратурата
Koceto Cvetkov
на 24.02.2014 г.
теса крадливи копелета Атанас Панчов раионен кмет на юйен ме огради 3700 лева.
tkirov
на 24.02.2014 г.
Според мен има и по-добри, но и този не е лош - със сигурност е по-добре е сегашната ситуация. Друг е въпросът има ли нужда от такава сграда в центъра на града, но това е друга работа. Притесненията ми са относно паркирането около нея - ако няма поне три етажа подземен, надземен или някакъв друг паркинг ще е точно толкова функционална, колкото и Галерия Пловдив.
Mr Burns
на 24.02.2014 г.
Хмм кафенето на най-високият етаж е добро попадение ако не е с ограничен достъп често ще се отбивам там.
Teodora Kovacheva
на 24.02.2014 г.
Лично на мен ми харесва втория проект повече. Много по-различен, по-красив.
ДжониАЗ
на 24.02.2014 г.
В цивилизованите страни такива сгради просто ги бутат и на тяхно място правят нови.Не е кой знае колко по-скъпо, но пък е много по-ефективно...Сега видях, че и други мислят като мен.
Bayern Munchen 1900
на 24.02.2014 г.
Кога се очаква да започне реконструкцията?
Manol Uzunov
на 24.02.2014 г.
по лесно се краде по този начин.
Petar Simitchiev
на 24.02.2014 г.
Във всички цивилизовани страни тази сграда би била напълно съборена и построена на ново. В България и правим реконструкция......
мюнхен
на 24.02.2014 г.
най добре е да го бутнат изощо не се връзва с визията на главната
весо888
на 24.02.2014 г.
Едно ГОЛЯМО БРАВО за Кмета и екипа му !!!
Simonvs
на 24.02.2014 г.
На мен на стилни ми се видяха проект 1 и 2 ... Надявам се да спечели най-малко кичозният проект....
forreal
на 24.02.2014 г.
сега бързо хейтърите да почват с коментарите :)
Venom
на 24.02.2014 г.
Наистина това е най-доброто предложение в конкурса. А дали ще доживеем да го видим осъществено...
Гени-Мима Йончеви
на 24.02.2014 г.
МНого ми хареса.Центъра на Пловдив трябва е уникален.Поздравления.Успех
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!