В обширно интервю за руското списание "Международная жизнь“ извънредният и пълномощен посланик на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова заяви, че официалните отношения между двете държави са достигнали най-ниската си точка от установяването на дипломатическите връзки през 1879 г. до днес. Според нея обаче връзките между народите остават живи благодарение на споделената история, духовност и културно наследство.
"Не се осъществяват контакти нито на правителствено, нито на парламентарно ниво“, подчерта Митрофанова. Въпреки това, според нея, комуникацията с обикновените български граждани остава отлична, като мнозина изразяват симпатия и уважение към Русия. Българите се грижат за паметниците, посветени на руските воини, загинали за освобождението на страната от османско владичество и във Втората световна война, посочи тя.
Посланикът отбеляза, че 3 март – Денят на Освобождението – продължава да се чества тържествено в България, макар руските представители да не получават официални покани от 2022 г. насам. Руският дипломатически корпус и съмишленици в страната по традиция отбелязват празника с поклонения в Плевен, Шипка и София, като събитията се посещават от много граждани с руски и български знамена.
Въпреки политическото охладняване, Митрофанова посочва, че в областта на икономиката, културата и образованието все още съществуват активни връзки. Контактите между неправителствени организации, културни институции и в сферата на правоприлагането (особено по въпросите на екстрадицията) продължават.
Руският език също запазва силно присъствие в българската образователна система. Към септември 2024 г. над 106 000 ученици в 873 училища изучават руски език, а в Руския дом в София се провеждат популярни курсове, посещавани както от възрастни, така и от деца. Въпреки това Митрофанова изрази загриженост за бъдещ недостиг на преподаватели и преводачи, тъй като интересът към руска филология намалява.
Посланик Митрофанова остро разкритикува българската външна политика, наричайки я "антируска“ и "изцяло подчинена на Брюксел и Вашингтон“. Според нея София изпълнява "безропотно“ указанията от външни "центрове за вземане на решения“, милитаризира армията си и следва твърда линия на конфронтация с Русия в рамките на ЕС и НАТО.
В интервюто бяха засегнати и исторически теми. Митрофанова припомни ролята на Русия в освобождението на България и подчерта, че в страната има над 580 паметника, посветени на тази епоха. Тя определи като "несправедлива“ настоящата критика към съветския период в българската история и заяви, че в онези години страната е заемала далеч по-добро място в световните класации по жизнен стандарт, отколкото днес.
Относно демонтирането на Паметника на Съветската армия в София, Митрофанова изрази разочарование, подчертавайки, че действията се извършват "под претекст за ремонт“, без той реално да започва. По думите ѝ обаче, в други градове като Пловдив, обществеността и градската администрация се противопоставиха на подобни инициативи.
По случай 80-годишнината от края на Втората световна война, руското посолство и организации на сънародници организираха събития в над 50 населени места в България. Включени бяха церемонии, концерти, фестивали, филмови прожекции и изложби, а в София и Пловдив бяха проведени шествия и възпоменателни митинги, подкрепени от дипломатически мисии на страни от ОНД.
"Въпреки трудностите и изолирането ни от официалните структури, народната памет и духовна свързаност между нашите два народа продължава да живее“, обобщи посланик Митрофанова.








dvoni
на 01.07.2025 г.
Ама верно в България психиатриите са си изтървали пациентите.Къде ни забърквате нас българите зад граница в блатото което сте си създали сами.Да припомням ли 90 свалихме един режим и започнахте начисто.Едни се реализираха зад граница и до ден днешен финансово ви подпомагат,а други скачахте ,правихте се на мутри и на проститутки,децата ви израснаха като гамени и сега хоп друг ви виновен.Е аиде да се осъзнаете вече.Не гласувате=сервират ви се измислени партии влезли с 1000 платени гласа,нямате гражданска съвест=ами обират ви ,продадохте си медиите =еми те вече не са ваши =чужди са и лобират за други държави,нарязахте икономиката си -еми ще купувате от Тему и Емаг боклуци,убихте си селското стопанство =ми ще ядете гръцки и турски -наилони.Кой ви е виновен?
aahasfer
на 01.07.2025 г.
Прав си,*даскалче1*,благодарение на рушляндия селяни като тебе се настаниха в *Тракия* - *богати селяни - гъсто заселени!*Това ви е девиза,май,на такива червени отрепки!Благодарение на рушляндия беше поробена България и още е от червената мафия!
Даскала1
на 01.07.2025 г.
Дебилите забравят, че всичко което ползват сега е благодарение на Русия. Имам предвид - електрификацията на страна, изграждането на националната пътна мрежа, язовирите, като основа за мелиорация. И не става въпрос да дадени пари, или работа на руснаци на наша територия, а за ползотворни за нас икономически отношения между страните. Само ще припомня на недоучените тъпунгери, че се отоплявахме на нафтови печки при цена на нафтата 4 ст. за литър.
santos
на 01.07.2025 г.
До трите продажни гниди под мен , гледайте да няма народен съд и за вас , както за дядовците ви .
aahasfer
на 01.07.2025 г.
Докога нашите *държавници* ще търпят обидите на пияните рушляци?!?
Танграта
на 01.07.2025 г.
Толкова ми е писнало от тоя грозен паметник и от тия страхливи управляващи. Имаме толкова много личности, които може да им се направи паметник на мястото на тази съветска грозотия.
titikaka
на 01.07.2025 г.
Символа на руското робство альоша трябва да бъде направен на павета и с тях да се павира ефна пешеходна улица в Пловдив... Мутрофанова - марш в Сибир....
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!