Въздухът в България е най-мръсен в Европа, сочи проучване на европейските екологични регулатори, съобщава вестник "Ню Йорк Таймс".
Според изданието у нас са регистрирани най-високите концентрации на двете основни разновидности на прахови частици, които се отделят от комините, ауспусите на превозните средства или от различни други източници. Те могат да доведат до здравословни проблеми - от астма до рак.
Цитираните в изданието данни сочат, че България има най-висока концентрация на въглероден оксид и серен диоксид.
Четири български града попадат в Топ 5 на непрестижната класация: 1. Перник; 2. Пловдив; 3. Краков (Полша); 4. Плевен; 5. Добрич.
Що се отнася до София, изданието коментира, че замърсяването е очевидно за всеки.
"Когато сте облечен с чиста бяла риза и да се разходите за няколко часа в София, след като се върнете, можете да видите, че по яката й отпред има жълто-сив оттенък", заявява 25-годишният студент по икономика Алекс Меламед, който живее в София.
"Понякога правя следния експеримент: аз се разхождам в София и не пипам нищо, когато се прибера и си измия ръцете, сапунът става мръсен".
Но България не е единствената европейска страна, която е изправена пред предизвикателството, свързано с качеството на въздуха. В класацията Полша е първи подгласник, а оказва се, че не е по-добра ситуацията и в градовете на Северна Италия.
Изследването на въздуха обхваща периода от 2002 до 2011. Според Ханс Брюнинкс, изпълнителен директор на Европейската агенция за околна среда, голяма част от населението на Европа не живее в здравословна околна среда. "За да се върне на пътя на устойчивото развитие, Европа ще трябва да изработи амбициозен план, надхвърлящ настоящото законодателство", заявява Брюнинкс.
Доклад на ООН от 2011 година пък сочи, че България заедно с Румъния и Армения е повела световната класация на смъртните случаи, причинени от замърсен въздух. Нещо повече нивата на замърсяване в България са близки до тези в Пекин, където през януари тази година бяха измерени нива на фини прахови частици 40 пъти над допустимата граница, препоръчвана от Световната здравна организация.
Въздухът в България най-мръсен в Европа
© Plovdiv24.bg








Анонимен
на 05.03.2014 г.
Дори проучването да е правено на територията на София пак ми се струва гусна инсинуация.
Анонимен
на 15.10.2013 г.
Във Варна най-мръсен е въздуха в центъра,а в кварталите е най-добре !
Радослав Р
на 15.10.2013 г.
Още нищо не сте видели, чакайте да запалят печките!
Boiko Rusev
на 15.10.2013 г.
ЗАЩО ВЯРВАТЕ НА ВСИЧКИ
ei me na
на 15.10.2013 г.
Не знам колко е мръсен въздуха, но в момента около второ районно смърди яко на ла..Й...на
Чичо Ичо
на 15.10.2013 г.
Много са грешни наблюденията и констатациите. Рак от въздух не се хваща. Всичко идва от цигарите .Да се забраняват веднага и навсякъде че вече няма въздух и се усмърдяхме на бедност.
ЛОШО КУЧЕ
на 15.10.2013 г.
То няма работещи заводи , те за смог говорят.
Sasho 2
на 15.10.2013 г.
Дрън дрън...къде го мерят тия негодници?,,смог''в БГне се образува в нито един град .Тия пусти европейци от стара Европа акат злато да знете.ОчГ квам изненадаааааааа повод за да не се даде нещо което ни се полага като държава членка на тъпия ЕС.Този ЕС ЗАПОчВА ДА МИ ЗВУЧИ КАТО ,,ес, ес''.
Shitstorm
на 15.10.2013 г.
В навечерието на кюмбе-сезона новина като тази буди единствено усмивки.
намръщен
на 15.10.2013 г.
Стига са дрънкали глупости и негативни класации. То бива нихилизъм, ама чак толкова
Анонимен
на 15.10.2013 г.
Тамън.
Iva Eneva
на 15.10.2013 г.
Нормално. То тука вси4ко е наи-мръсно!
leoru
на 15.10.2013 г.
Ало европейци,я си гледайте своите смотани държави.Интриганти недоклатени...А този студент да си ходи там откъдето е дошъл.България НАД ВСИЧКО!!!!
Анонимен
на 15.10.2013 г.
Пълни глупости!
Zhivko Konstantinov
на 15.10.2013 г.
Поне сме първи в нещо :)
Наско Тенев
на 15.10.2013 г.
не ми се вярва балгария няма икономика ...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!