Историческо! Ботев прегърна Купата след 36 години чакане!
Автор: Екип Plovdiv24.bg 20:21 / 24.05.2017Коментари (107)50476
Омар Косоко се превърна в герой за Ботев с гол и асистенция във финала
Ботев Пловдив е новият носител на Купата на България. Това стана факт след победа над Лудогорец с 2:1 във финала на националния стадион "Васил Левски". Омар Косоко (44) и Антонио Вутов (52) се разписаха за жълто-черните за удоволствие на повече от 6 000 техни привърженици по трибуните. Резервата Клаудиу Кешеру (80) бе точен за тима от Разград.

Това бе първи трофей за Ботев от далечната 1981 година насам.

Финалът започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите от бомбения атентат в Манчестър, където 22 души бяха убити и над 90 ранени.

В първите минути Ботев създаде две чисти положения за гол, които обаче не бяха реализирани.

Още в 3-ата минута Омар Косоко се измъкна зад отбраната на Лудогорец и отправи силен удар, но високо над гредата.

Малко след това Джонатан Кафу прати топката в мрежата зад вратаря Иван Чворович. Попадението не бе зачетено, тъй като нападателят бе поне 1 метър в засада.

В 12-ата минута феновете на Ботев почетоха с ръкопляскане паметта на Георги Георгиев - Челсито, а след това изпълниха култовата "Ние сме кретени", която бе негова "запазена марка".

В 17-ата минута капитанът Лъчезар Балтанов изведе отлично Антонио Вутов сам по левия фланг. Последва удар на нападателя, но много далеч от целта.

В 36-ата минута бе най-чистото положение за "канарчетата". Тодор Неделев пресече един лош пас на Светослав Дяков към Паломино и веднага изведе Лъчезар Балтанов сам срещу вратаря на Лудогорец. Капитанът укроти топката и от около 8-9 метра шутира по диагонала, но в гредата.

Все пак логичното се случи в края на първото полувреме, когато Ботев откри резултата. Отбраната на Лудогорец за пореден път сбърка при изнасянето на топката. Антонио Вутов напредна в наказателното поле, но вместо да шутира, подаде наляво към Омар Косоко. Нападателят бе оставен свободен и имаше време да си нагласи топката, след което с прецизен удар с левия крак я насочи в долния ляв ъгъл на вратаря Ренан за 1:0.

След попадението мачът беше прекъснат за кратко, тъй като десетки привърженици на Ботев от сектор Б нахлуха на пистата, а някои дори навлязоха на терена.

Второто полувреме стартира с уникално спасяване на Иван Чворович, който отрази силен удар на Мисиджан под гредата.

В 52-ата минута обаче "канарите" нанесоха втория си удар срещу своя съперник. Омар Косоко получи топката по десния фланг и много елегантно центрира към Антонио Вутов в пеналта. Там нападателят изпревари неориентирания Моци и засече с крак покрай слисания вратар Ренан за 2:0.

Десет минути преди края Лудогорец се върна в мача с гол на резервата Клаудиу Кешеру. След изпълнение на корнер Козмин Моци подаде с глава към Кешеру и румънецът от трудно положение с удар от въздуха с левия крак опъна мрежата за 2:1.

В добавеното време Фернандо Виана получи втори жълт картон и бе пратен преждевременно към съблекалнята.