Спортните новини: Днес (17) | Вчера (21)
Пламен Димов 8-ми в класацията за най-добър колоездач за 2008-а година
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:49 / 31.12.2008Коментари (0)1233
Тазгодишният победител в 58-та международна колоездачна обиколка на България - Ивайло Габровски, бе определен за най-добър колоездач за 2008-а година.

30-годишният ас на колоездачен клуб "Несебър" събра най-много гласове и точки - 123, в анкетата на Българския колоездачен съюз за 10-те най-добри шосейни състезатели през годината.

Трикратният победител в Обиколката на България изпревари с
малко в подреждането състезаващия се за португалския "Бенфика" (Лисабон) Данаил Петров, останал със 111 точки.

Трети в класацията остана 41-годишният ветеран Павел Шуманов от тима на "Хемус" (Троян), който набра 89 точки и доказа с изявите си какво значи спортно дълголетие.

Ръководството на Българския колоездачен съюз лично организира допитването за най-добрия български колоездач за 2008 година, като в анкетата участваха всички колоездачни клубове, изявени специалисти в този спорт, както водещите медии, отразяващи българското колоездене.

Гласуването стана по интернет пощата на имейл адреса на Българския колоездачен съюз.

Победителят в анкетата Габровски е роден на 31 януари 1978
година в София. В момента е състезател на колоездачния клуб "Несебър", с който поднови договора си за още една година.

След гурбета си в белгийския елитен тим "Ледек Сторе", миналата година Ивайло се завърна в България. Първо караше за тима на Хемус преди да премине в отбора на Несебър. Сега 30-годишният бегач ще участва във всички стартове на морския клуб, но ще следва и персонална спортно-състезателна програма, насочена към голямата му цел - спечелването за 4-ти път на предстоящата 59-та международна колоездачна обиколката на България.

Ако това се случи, Габровски ще стане първият състезател с 4 победи в това най-авторитетно наше състезание, което догодина ще отбележи 85 години от своето начало през далечната вече 1924-а.

По три победи имат още четирима: Боян Коцев, Ненчо Стайков, Христо Зайков и Павел Шуманов.

Габровски печели приза за колоездач номер 1 на България за
втора поредна година. През 2007-а година той остана недостижим на върха отново в категорията "шосе".

Тазгодишното му отличие за колоездач номер 1 е четвърти
голям приз за Иво през този сезон. Преди да спечели за 3-и път в кариерата си Обиколката на България, преди това той грабна републиканската шампионска титла в индивидуалното бягане по часовник. Наскоро пък бе определен и за спортист номер 1 на Община Несебър.