Спортните новини: Днес (0) | Вчера (28)
Марица изпусна на косъм първото място от редовния сезон
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:35 / 08.03.2015Коментари (1)2124
©
Марица (Пловдив) завърши редовния сезон на Националната волейболна лига за жени на второто място. В решаващия директен сблъсък с Левски (София) от последния двадесети кръг Жълтите бяха много близко до това да изместят водача от върха, след като водеха с 2:0 гейма и се бяха запътили към заветната чиста победа със солиден аванс в третия гейм, но в крайна сметка спечелиха само с 3:2 (25:21, 25:21, 23:25, 26:28, 15:12)* след повече от два часа игра. Така от 20 мача вицешампионките постигнаха актив от 18 победи, 57:14 гейма и 52 точки, с две точки по-малко от Сините и със 17 повече от третия ЦСКА (София).

Марица наложи надмощието си в първия гейм и поддържаше предимство в резултата до края, дошъл при 25:21. Вторият гейм започна по-добре за гостенките, но между двете технически прекъсвания пловдивчанки направиха чудесен обрат, за да стигнат до удвояване на аванса след ново 25:21. Момичетата на Иван Петков започнаха и третата част с настроение и, когато постигнаха преднина от 6 точки, по всичко личеше, че отборът на Марица се е запътил към мечтаната чиста победа. Самите състезателки обаче като че ли не можаха да повярват в нея и в самите себе си. Те допуснаха Левски постепенно да обърне резултата, да спечели гейма с 25:23 и така да си подсигури първото място от редовния сезон, а с него и пол-позиция за плейофите, както и минимум вицешампионски завършек.

Оттук нататък двата отбора играеха вече за престиж, но и в търсене на психологическо предимство преди евентуалната им нова среща на финала. В четвъртия гейм, първо Левски дръпна напред в резултата, после Марица обърна и натрупа разлика, но в крайна сметка нещата се завързаха и софиянки изравниха след 28:26. С по-добра игра и надмощие в тайбрека все пак пловдивчанки се добраха до победата след 15:12.

Топреализатор на двубоя стана Мирослава Паскова, която в първия гейм игра като диагонал, но в следващите четири се премести на четворката. Тя наниза 28 точки за Сините. Най-резултатна за победителките беше Таня Събкова с 24 точки.

В полуфинална плейофна серия до две победи от максимум три мача, Марица ще срещне третия ЦСКА, като ще има домакинското предимство при евентуална трета среща. В другия полуфинал един срещу друг ще се изправят отборите на Левски и Казанлък Волей (Казанлък). Плейофите ще се играят след края на Европейското първенство за девойки до 18 години в Пловдив и Самоков, което завършва на 5 април.