Чужденец влезе в историята на "канарчетата"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:33 / 05.07.2013Коментари (17)4437
Томаш Иршак стана първият чужденец в историята на Ботев (Пловдив), който вкара гол за "канарчетата" в евротурнирите. Чешкият халф донесе победата над Астана с 1:0 вчера и влезе в историята.

Досега никога чужденци не бяха носили "жълто-черната" фланелка в евромачове.

Станимир Стоилов пък стана четвъртият треньор на Ботев, който постига победа като гост в Европа. Преди него с такава могат да се похвалят Георги Генов, Иван Глухчев и Атанас Драмов.

"Меридиан мач" публикува интересни факти след победата на Ботев над Астана в Лига Европа.

Томаш Иршак стана първият чужденец в историята на Ботев (Пд), който вкара гол за "канарчетата" в евротурнирите. Чешкият халф донесе победата над Астана с 1:0. Досега никога чужденци не бяха носили жълто-черния екип в евромачове.

• Победата в Астана е четвърта като гост в историята на Ботев в евротурнирите. Любопитното е, че предишният успех на "жълто-черните" на чужд терен също беше постигнат в бивша съветска република. На 22 август 1995 година в турнира за Купата на УЕфА "канарчетата" спечелиха срещу Динамо (Тбилиси) с 1:0 в грузинската столица. Точен тогава бе Костадин Видолов от пряк свободен удар в 90-ата минута. Останалите победи на Ботев като гост в Европа са на 24 октомври 1962 над Шамрок Роувърс и на 17 септември 1986 над Хибърниънс Паола с 2:0. Първата е за КНК, а втората за Купата на УЕфА. Както се вижда и четирите победи в Европа извън Пловдив са без допуснат гол.

Адам Стаховяк стана шестият вратар в историята на Ботев (Пд), който записа суха мрежа в мач от евротурнирите. Преди него това са постигали Димитър Вичев (пет пъти), Михаил Карушков (два пъти), Милан Каратанчев (два пъти), Борислав Михайлов (два пъти) и Георги Ив. Найденов (един път).

Станимир Стоилов стана четвъртият треньор на Ботев (Пд), който постига победа като гост в Европа. Преди него с такава могат да се похвалят Георги Генов, Иван Глухчев и
Атанас Драмов.

• След успеха в Казахстан общата равносметка на Ботев (Пд) в Европа е 35 мача, 12 победи, 8 равенства и 15 загуби при голова разлика 55-56. В тази статистика не се включват двете участия на тима в турнира за Купата на панаирните градове през 1968 и 1970 година, когато "канарчетата" отпадат съответно от Сарагоса (3:1 и 0:2) и Ковънтри (1:4 и 0:2).