Спортните новини: Днес (0) | Вчера (9)
Жалко! Нургюл Салимова загуби от Александра Горячкина на финала в Баку
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:23 / 21.08.2023Коментари (1)1305
© X: Milan Bulgarian Trainer
Нургюл Салимова загуби финала на Световната купа по шахмат в Баку, Азербайджан. 20-годишната българка отстъпи на Александра Горячкина с 1,5:2,5 точки.

Вторият тайбрек започна с отказан дамски гамбит преминал в каталунско начало. Още в началните ходове Горячкина успя да спечели пешка предимство. Това се оказа фатално за играта на Салимова и въпреки че в ендшпила бе близо до това да стигне до равенство, рускинята намери начин да доближи две проходни пешки до изкарване на дама и 105-ия ход Нургюл призна успеха на съперничката.

В първата партия за деня, в която Салимова бе с белите фигури, двете направиха реми на 42-рия ход с трикратно повторение на позицията, инициирано от рускинята. След кратка почивка започва втората партия, в която Горячкина ще има предимството на първия ход.

Салимова, и Горячкина си осигуриха участие в турнира на претендентките за световната титла. Той ще се проведе в Торонто от 2 до 25 април 2024 година. В него ще играе и Анна Музичук, която зае третото място в Световната купа.