Първият модулен паркинг в Пловдив бе официално открит и осветен в петък. той се намира до Сточна гара, на 7 нива и има 15 места като има възможност за надграждане.
Подобни съоръжения се изграждат в САЩ и Япония от години, заради проблемите с паркирането в града на тепетата, рали шампионът Костадин Щерев и сътрудникът му Димитър Иванов са решили да улеснят шофьорите с реализирането на този проект, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Съоръжението е застраховано, както и всеки един клиент, който влезе в нашия паркинг си има застраховка 24 часа. Ще има охрана и постоянно видеонаблюдение и човек, който ще помага на всички, да се запознаят с този тип паркиране" каза Костадин.
Първият етаж на паркинга е за джипове, бусове и по-големи автомобили, а от 2 до 5 етажа са за коли със стандартни размери. 6 и 7 етаж са за ванове и джипове.
"Това е автоматична паркинг система, която позволява паркиране на много автомобили на малка площ. То става напълно автоматично. Единственото, което трябва да направи шофьора е да паркира колата, да прибере страничните огледала, да излезе от автомобила , оттам нататък машината прави всичко. Тя подрежда колит" обясни Димитър Иванов пред журналисти.
Когато шофьорът пожелае да си вземе автомобила, набира номера на платформата на контролния панел и тя автоматично слиза.
"Не само с номера, но ще изградим системата в бъдеще да е напълно автоматизирана. Ще има апарат, на който натискаш копчето и ти излиза карта. С тази карта после излиза вашата кола" каза рали шампионът.
Таксата за паркиране в кулата ще е около 3 лева на час, като всеки клиент може да си направи абонамент за цяла нощ, който ще е 10 лева. Абонаментната карта за 1 месец ще е 90 лева.
"Трудностите, докато се изгради съоръжението бяха доста. Като се започне с избора на производител, с когото да работим и се стигне до финалните заключителни щрихи, които положихме. Пътят изобщо не е лесен", разказа Димитър за процеса на създаване на паркинга.
"Благодарим на всички, които ни помогнаха, Общината също застана зад нас. Благодарим най-вече на момчетата, който ни помогнаха да изградим съоръжението" заключиха двамата предприемачи.








Jorott
на 08.03.2020 г.
Като е гледам тая кула , колата си е пак навън, само дето се плаща. Не ми се вярва при тези цени да ги бъде, като синята зона е 2 лв и няма ми се налага да се занимавам с глупости да чакам да ми се качва и слиза колата, нац празници е неделя е безплатна, общинските многоетажни паркинги, които са много по защитени обявиха цени от 1 лв на час и 50 лв месечна такса.
kaisfeelnice
на 13.01.2020 г.
Много яко ако си забравиш портмонето или телефона в колата, а тя е тръгнала за последния етаж ?.
Elestar
на 12.01.2020 г.
Идейно подобни гаражни клетки са интерсни и би трябвало да се развиват . Вслучая цената ме учуди , че е приемлива. Негативното е , че прекалено открито и ако забележте последния етаж , колите ще стоят напрактика под дъжда или под парещото слънцето през лятото - това е малко гола конструкция на автоматичен склад. Дано има успех и малко я трансфомират, та да започнат по масово да се правят подобни конструкции , като се насърчават гражданите да ги изплозват... А ако се добави някаква мобилност към всичко това тип сваляне на колата , чрез мобилно приложение - да свалиш колата - докато да речем се обличаш - равно няма да има. Ако изникне нещо подобно пред всеки блок и се забрани напълно паркирането пред блоковете - ще е идеално :)
локомотив пд
на 12.01.2020 г.
Ей сега ще извадят по 3 лв на час.Това не е Лондон или Америка.
lpfc1990
на 12.01.2020 г.
Всеки първи опит може да не се хареса на много хора поради нововъведението в града ни. Други градове по света от години имат такива паркинги. Няма по-добър начин да се използва място за 3 коли на което да паркират 15. Бъдещето е в използването на пространството нагоре. Докато не се отучим от безплатното паркиране навсякъде винаги ще има негативи за подобен вид проекти, но това е най-рентабилния начин за справяне на проблема с паркирането. Общината да проследи работата на този тип съоръжение и да вземе пример като замени неефективните скоби които на същите 3 места заема за 4 коли място с такъв тип многоетажен паркинг особено в жилищните райони.Това се води преместваем обект който не изисква милиони инвестиции в беттония тип многоетажни паркинги
батка
на 12.01.2020 г.
Безкрайна грозотия. Надявам се този който е дал разрешение за този скрап в център на града да започне да се занимава с нещо друго, но не и с архитектура.
Кaнарче
на 12.01.2020 г.
Ако неможе да се приберът страничните огледала какво правим??????????
Gux Jimenez
на 12.01.2020 г.
Кула от три етажа хахахахаха
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!