Община Пловдив спечели така нареченото дело за мръсния въздух, научи ексклузивно Plovdiv24.bg.
Безпрецедентното за страната ни дело бе образувано преди години по жалба на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, Бизнес експертния съвет и близо 100 пловдивчани.
Той се позовава на данни от български и чуждестранни изследвания, посочващи Пловдив като града с най-мръсен въздух в България и на едно от челните места в това отношение в Европа.
Решението:
Окръжният съд в Смолян отхвърли като неоснователен и недоказан колективния иск на Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека" , предявен срещу Община Пловдив за чистота на атмосферния въздух.
Магистратите оставиха без разглеждане като недопустим иска на фондацията срещу Регионалната инспекция по околната среда и водите.
Окръжният съд в Смолян осъжда Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека" да заплатят разноски по делото - на община Пловдив в размер на 2950 лева и на РИОСВ в размер на 2256 лв.
Кметът:
"Усилията, които полагаме в почистване на града и в разширение и опазване на зелената система, дават резултати", коментира кметът на Пловдив Иван Тотев и допълни:
"Тези резултати ги виждаме в годишните показатели, които сочат повече от два пъти намаляване на дните с превишение на ФПЧ във въздуха. Разширихме с десетки декари зелените площи, засаждаме около нови 2000 дървета на година. Всичко това даде резултат. Радвам се, че освен в цифрите, имаме и поредното доказателство и оценка, че си вършим работата добре.
Това решение ни кара да бъдем удовлетворени от свършеното до тук и ни задължава да продължим да постигаме още по-добри резултати за подобряване условията на живот в Пловдив", заяви кметът.
От своя страна директорът на РИОСВ Стефан Шилев коментира, че това решение е доказателство за добрия и своевременен контрол, който регионалната инспекция упражнява по отношение на компонентите и факторите на околната среда.
Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Пловдив в двуседмичен срок.
Община Пловдив спечели делото за мръсния въздух
© Plovdiv24.bg








бай_Тошо
на 26.02.2015 г.
дело касаещо пловдивчани се решава от съда в смолян?!?!?!??!? трябва да се обжалва до дупка, а накрая в европа съда ще отсъди това което всички знаем - най-стария град в европа е с най-мръсен въздух...
konche2000
на 25.02.2015 г.
И какво сега,след това решениетрябва да смятаме,че въздухът е чист ли? Да не споменаваме,че измервателната станция на баня старинна вече я няма,защото показанията бяха стряскащи
El Leon
на 25.02.2015 г.
На кой ги разправяш тези глупости, кмете? Разправяй ги на селяните и помаците в Пловдив, пред нас- пловдивчни, такива не вървят "Паркове и градини" са се развихрили, като самураи насред бойно поле: секат дървета на поразия! Над 50 дървета бяха изсекани, в гората откъм южният подход към моста на гребната, от дясно на "Отрезвителното"!!! Това се случи миналата година, и никой ни лук ял ни мирисал! За такова нещо: поръчителите и извършителите, в една бяла държава, щяха да лежат с години! Да ти кажа и за дърветата пред смотаният, смотан хотел на "Гребната"! И тези дървета вероятно са бил болни и опасни, нали??????
СТАДИОНА ИЗГНИ
на 25.02.2015 г.
Качете се пеша на моста на Карловско шосе и застанете 2 мин. в покой и подишайте , тогава ми говорете за норми и чистота на въздуха.Мръсен ,тежък и задушлив ,а после Европа ще гоним ама майче.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!