Производители на сирене твърдят, че техни продукти се предлагат с до 100% надценка в търговската мрежа.
Те призовават държавата да се намеси и да регулира пазара. Примерът днес е от сливенското село Желю войвода - семейна мандра, която произвежда сирене от чисто мляко.
Собственикът Пламен Крумов твърди, че в мандрата спазват технологията, която и в миналото се е спазвала от "нашите баби“.
"За килограм сирене се използват седем литра мляко – само чисто мляко от нашата кравеферма. Работим с до около два тона мляко на ден“, разказа още пред bTV собственикът на мандрата.
По думите на Пламен Крумов цената на един килограм сирене от производителя към търговската мрежа е 10 лева и 50 стотинки. Но по щандовете собственото си производство Пламен е откривал на цена от над 20 лева за килограм.
"Много е жалко, няма защо да се прави – натоварваме крайния потребител, без който ние не можем да произвеждаме сирене. Да, имаме много лоялни партньори, с които работим. Но всичко над 15%, 20% е страшно. Това е чиста спекула“, заяви той.
"Имам щастието да познавам много разумни хора и в Министерството на земеделието, и в Държавен фонд земеделие, но някъде се къса нишката. Апелирам държавата да се намеси за повече регулация на пазара, за да сме по-спокойни и да продължаваме да произвеждаме чисти продукти“, каза още Пламен.








БУЛТРАС
на 19.02.2025 г.
От 7л мляко излиза 1кг сирене.Ако си производител може да го продадеш на тази цена.Всички фирми които предлагат сирене не са производители,а прекупвачи Тоест дават 1лв на производителят,добават полско сухо мляко и калкулират.
Ботев1912Т
на 19.02.2025 г.
Нещо ми се губи логиката. На фермерския пазар до гребната база, кило домашно сирене се продава по 20- 25 лв. В Кауфланд кило заводско сирене Саяна = 9,99 лв. Кой сега кавза истината? Или крадеца вика дръжте крадеца.
Сергей Пройчев
на 19.02.2025 г.
Той сиренето си го плоизвежда.Струва му 10 лв кг.Купува или взема под наем едно хладилно камионче и почва да продава пред Кауфланд за 13лв кг.Ще му го изкупят за 1 час .На другия ден рак и на по другия пак.Това е то конкуренция която сама си регулира цените.Иначе един посредник 30%,втори 30 и трети 30 и ето ти 100% надценка.
Rmrmrm
на 18.02.2025 г.
Мамалигииии...,като Ви е скъпо отидете на село....,има хиляди къщи с дворове празни......има хиляди декари пусти.....отидете и си направете сирене за 5 лева и се задавете ако искате.....и домати и краставици и чушки..... каквото искате.....
Twelve
на 17.02.2025 г.
Изкупната цена на млякото е около 1 лв. за литър. При 7 литра за килограм сирене, стават 7 лв само за млякото. Интересно ми е как този производител успява в три лева да вмести заплати, електроенергия, опаковка, транспорт и печалба?!
Анонимен
на 17.02.2025 г.
Държава няма,вие не разбрахте ли,докъто народе не вземе нещата в свои ръце,няма да се оправим.
Кръстоносец 1
на 17.02.2025 г.
Да. той може да си го прави и за 5 лева, ама въпроса е колко струва, като трябва да раздадеш по 2000-2700 лева заплати на още 20 работника всеки месец ? Тъпанари.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!