Седмица преди Гергьовден традиционното българско агнешко месо почти е изчезнало от търговската мрежа, предупреди Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, в ефира на БНТ.

По думите му се очаква повече от половината агнешко, което ще се предлага за празника, да бъде вносно - основно от Румъния и Северна Македония, както и замразено месо, включително от Нова Зеландия, което впоследствие се размразява.

Караколев предупреди потребителите да бъдат внимателни при покупките, тъй като пазарът може да бъде "залят“ от вносна продукция. Според него е вероятно "повече от половината трапези на Гергьовден да не съдържат родно агнешко“.

Прогнозите на бранша сочат, че цената на агнешкото ще се движи между 15 и 18 евро (около 30-36 лв.) за килограм. Всяка цена над 18-19 евро се определя от сектора като неразумна, но се очаква сериозен инфлационен натиск.

От асоциацията посочват още, че съседни държави вече са въвели мерки за стабилизиране на сектора в условията на глобални ценови шокове, докато в България животновъдството все още очаква адекватна държавна подкрепа. Това според бранша води до невъзможност родното производство да покрие вътрешното търсене.