С 33 гласа "за", нито един "против" и 13 "въздържал се" пловдивските общински съветници отмениха решението си от предходната сесия, касаещо пренасочване на междуселищните автобуси заминаващи/пристигащи от/до Пловдив. Дебатът продължи повече от два часа и половина с едно кратко прекъсване от десетина минутки, предава репортер на Plovdiv24.bg.
В първата част на дебата стана ясно, че кметът преговаря с НКЖИ за безвъзмездно предоставяне на държавен терен до гара "Филипово", на който да се обособи нова автогара. Очевидно почивката е подействала освежаващо за съветниците, защото във втората част разговорът доби по-концентриран и фокусиран вид. Бившият кмет и настоящ общински съветник Славчо Атанасов удари рамо на групата на ПП-ДБ относно предложението им за изграждане на спирконавеси в пространството пред автогара "Север".
Нека да бъдем реалисти – поставени сме в ситуация "цугцванг“, т.е. всеки следващ ход е губещ. Буквално изпитах съжаление към кмета, защото му вменявате невъзможни неща. Единственото реално нещо е да се направи навес. Усещам тънка съпротива в ОбС, защото кой инвеститор ще тръгне да строи блокове, когато под носа му боботят автобуси? Но един известен американец беше казал: "Което не се купува с пари, се купува с много пари". Г-н Дошков може да изчисли колко ще спечели от продажбата на апартаменти като ги построи и да поиска такава сума от общината, но няма да можем да я осигурим. Не подхожда на стила на Пловдив. На това германците му казват: "Gesicht". Господин Кмете, не искам да съм на вашето място,
По-рано в дебата стана ясно, че оператор на автогарата на централна гара е държавната НКЖИ и в тази връзка Димитър Колев от ГЕРБ попита кмета кой ще е оператор на бъдещата автогара до гара "Филипово".
Въпросът дали общината ще оперира опира до това доколко ние ще можем да я направим печеливша. Трябва да предоставим условия. Мисля, че вие също трябва да вземете решение. Пред мен е схемата, не е нещо сложно, не изисква сериозни инвестиции, има кратък срок на изграждане,
След 2007 г. това вече не е Община, декапитализирана е, няма транспорт, няма нищо. Една разбухана кошница и кметът единствено може да връзва някоя връзчица да не се разпадне. Заложени са бомби, непоправимо е и те ще продължат да избухват. Къде са кметовете на Съединение, "Марица" и Раковски? Проблемът с автогарата не е само на община Пловдив, това е общ проблем, касаещ жители на тези почти обезлюдени села. Ние тук 51 съветници се хващаме за гушите, а тях ги няма,
В крайна сметка съветниците отмениха предишното си решение за пребазиране на рейсовете от/до София и Асеновград и те ще ползват автогара "Юг" и пренасочването на автобусите от автогара "Север" към автогарите "Юг" и "Родопи". Това означава, че се запазва досегашната ситуация с междуградския транспорт.








Shitstorm
на 14.05.2026 г.
Побъркате го хората, всеки ден тръгват и пристигат на различна автогара. Единия ден "Север" няма да работи, на слееващия - ще работи, после "Юг" няма да обслужва направление София, ше се тръгва от навеса пред централна гара, после се оказа, че навеса не е автогара и рейсовете се връщат на АГ"Юг". Търчат едни хора между "Юг", "Родопи", "Централна гара" и "Север" и никой не знае утре от къде ще пътува ;)
chromo
на 14.05.2026 г.
Само не разбрах от статията кои села са обезлюдени? Марица и Раковски са общини,а ако някой твърди че селата в тези общини са обезлюдени, да си отвори прозорците леко. Цялата работа е, че въпросната община Марица изобщо не трябва да съществува, изразходва само бюджет, не се грижи за хората които живеят в нея. Може би сега е момента новата власт да направи една дълго отлагана промяна и да закрие и обедини Марица с Пловдив
edutun
на 14.05.2026 г.
Zugzwang, а не цуНгцванг... :)
edutun
на 14.05.2026 г.
Zugzwang
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!