Пловдивчани тази сутрин усетиха силно задушлива миризма, която се стелеше във въздуха. В ранните часове на днешния ден освен мирис въздухът буквално се виждаше, сякаш имаше мъгла, но всъщност не беше мъгла. Като за предупрежденията за повишено количество на фини прахови частици вече ви информирахме.
При проверка на Plovdiv24.bg различните устройства за измерване чистотата на въздуха показваха данни над нормата, дори беше отбелязано "Нездравословен въздух". Според европейската система за качеството на въздуха днес е отчетен индекс "много лош въздух".
И учениците в 3 клас знаят, че въздухът и водата не трябва да имат цвят и мирис, за да са безопасни за човешкото здраве. Днес обаче в Пловдив по отношение на въздуха нещата не бяха такива - имаше и цвят и мирис.
Община Пловдив обаче крие какви данни измерват станциите, тъй като според информацията от сайта на институцията числата са застинали от 12 август 2024 година и вече шест месеца системата за получаване и измерване на въздуха в реално време не работи, за да информира гражданите. Нещо, което пловдивчани имат право да знаят - вижте в галерията.
С червено е изписан и следният надпис: "Поради технически причини системата временно не получава данни по показатели в реално време. Работи се по отстраняване на проблема."
Припомняме, че в града има две измервателни станции - едната е разположена в парк "Каменица", с другата е в "Тракия" на кръстовището на бул. "Освобождение" и ул. "Съединение".
Все пак всеки един от нас има мобилен телефон и на различните приложения излиза информацията, която ни е необходима, за да знаем, че трябва да носим маска или шал и да не дишаме въздуха, като ограничим и мероприятията навън.








qtalk
на 24.01.2025 г.
Съгласен съм, че освен трафика ромите, които палят боклуци са основния замърсител на въздуха ни! Тровят ни ежедневно и ние не правим нищо по въпроса. Бих отишъл на протес, ако се огранизира такъв!!!! Трябва някаква гражданска активност и инициатива да има, не може само да се оплакваме и нищо да не правим!!!!
калник
на 23.01.2025 г.
Как няма кой един камък да хвърли по някоя институция,другите ще го последват.Само вегетиращи разстения тука.
Стиксчо
на 23.01.2025 г.
Таекуондиста е в дома на културата. Ще раздава награди.Боли го фара.
onetwo
на 23.01.2025 г.
Мислех, че след ерата Зико няма как да е по-зле, но ето, изненадите предстоят.
Posejdon
на 23.01.2025 г.
Няколкото ромски махали в Пловдив бълват ДЕНОНОЩНО пушеци от печките. Това е основната причина Пловдив да е един от няколкото града в Европа с най-мръсния въздух през зимата. Ако в махалите не се вземат мерки, всичко останало е безсмислено.
Garule
на 23.01.2025 г.
Зелени преходи, еко сделки,санкции ,еко такси, всичко поскъпна, някой забогатяха от всичко това а въздуха при тези условия няма как да стане по добър !
Miro ffffffUuu
на 23.01.2025 г.
Слагайте си станции, не са скъпи и са на 2 малки дюбела. Гражданите трябва да вземат отношение, за да накарат усвоителите на обществени поръчки да свършат и някаква работа за нас.
Stranger_
на 23.01.2025 г.
Виж, Коце, в Англия си имат едни контейнери с чадъри и понеже там често вали, като стане валежно хората си взимат чадър от най-близкия контейнер. Помисли нещо за контейнери с маски в Пловдив. От една година въздуха е все опасен, постоянно обгазяване, то не са сметища, заводи, боклуци от катуните и какво ли още не. Да ти кажа, ако градския транспорт стане като в София, Варна или Бургас ще се пооорави малко положението. Няма механизми ли да стане нормален? Има хора, на които този въздух наистина им влияе в пъти по-зле отколкото на теб и на хората от твоята организация, кмете! Започнете да мислите за хората най-сетне, защото на всички започва да им кипва!
Майна Таун
на 23.01.2025 г.
Добро утро от концлагер Пловдив, как сте съграждани, Коцето Менгеле ви пожелава лек и приятен ден в грипната епидемия, да не проветрявате.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!