Спортните новини: Днес (0) | Вчера (28)
8-годишен пловдивчанин стана вицешампион на България по шахмат
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:10 / 02.06.2016Коментари (1)2690
©
Симеон Тодев от Шахматен клуб "Пловдив" завоюва вицешампионска титла на Държавното първенство на България по класически шах при момчета до 8г. Първенството се проведе в девет кръга в Плевен.

В много силна конкуренция от 42 деца от шахматни клубове от цяла България, Симеон игра много силно, постигна седем победи и едно реми. Така той събра актив от 7,5 точки, което заслужено го нареди еднолично на втора позиция.

Ето и първите трима в генералното класиране - Светлен Иванов - "Локомотив" София, Симеон Тодев ШК "Пловдив" Пловдив, Мартин Димитров ШК "Веселин Топалов" Варна.

На Симеон Тодев и треньорките му - майсторките на спорта Илияна Полендакова и Соня Пионова, им предстои много сериозна подготовка, тъй като класирането на Симеон му дава право да участва на Европейското първенство в Прага/Чехия/ и Световното първенство в Батуми /Грузия/.

Отлично се представи и 8-годишната състезателка на Шахматен клуб "Пловдив" Габриела Зънгарова. Тя завърши четвърта в генералното класиране и само половин точка не й достигна за да се качи на почетната стълбичка.

При десетгодишните в държавното първенство по класически шахмат се включха 58 състезатели. С най добро класиране от децата от Пловдив е десетгодишният Александър Евров от ШК "Пловдив". Той завърши с актив от 5,5 точки от 9 възможни и зае 13 място, а за деветгодишните състезатели Преслав Минев, Александър Каров и шестгодишният Димитър Димитров /ШК Пловдив/ това първенство беше проверка на знанията им и турнирен опит за бъдещи шахматни успехи.

Сложиха спорен съдия на Ботев - ЦСКА-София, пратиха допълнителен рефер на "Колежа"