Стотици вярващи се включиха в традиционното литийно шествие от Бачковския манастир до местността Клувията с иконата на Богородица. Тази година от обителта бе изнесено копие на оригиналната чудотворна икона, тъй като тя е поставена в специална рамка от африканското дърво ироко и не бива да се мести.
"Литията с изображението на Божията майка се извършва от 1602 г. Тогава две овчарчета намират иконата в Клувията", обясни игуменът на манастира архимандрит Симон. Богомолците вярват, че след като участват в шествието, ще им се случи чудо. В летописната книга на обителта са записани много такива истории. Иконата ще престои няколко часа в скалния параклис "Св. архангели" в Клувията и следобед отново ще бъде върната в манастира.
Източник: в. "24 часа"






