Дървената скара на Епископската базилика на Филипопол "цъфна"

Автор: Данислава Вълкова
Коментари (3)
10:18 / 24.05.2022
3099
Един от най-новите археологически обекти на Пловдив - Епископската базилика на Филипопол или известна още като Голямата базилика вече е за ремонт, видя Plovdiv24.bg. Дървената скара, която е отстрани на защитната конструкция, вече е подута от влагата на дъждовете и снеговете.

Причината вероятно се крие във факта, че летвите не са обработени със защитно лаково покритие. В непосредствена близост е детската площадка, която бе изградена допълнително чрез дарение и на която ясно личи, че настилката е лакирана.

Припомняме, че Епископската базилика на Филипопол беше открита миналата година и е най-новото бижу на Пловдив, което съхранява в себе си богато културно-историческо наследство. Още тогава тя беше предоставена от фондация "Америка за България" на община Пловдив, която трябва да стопанисва и да се грижи на обекта и пространството около него.

Публично-частното партньорство между общината и неправителствената организация разпределиха задачите - едната построи сградата, която служи за защитно съоръжение на римските мозайки, а другата се погрижи за облагородяването на пространството около нея. Изградиха се сухи фонтани, поставиха се пейки, чешмички, засадиха се различни растения, дървета. Проектът костваше 16 млн. лева.

Днес дървената скара, на която трябваше за почиват туристите, вече е подута на места, а кафенето в непосредствена близост все още не работи. Плочките около боларда, който трябва да ограничава преминаването на автомобили от ул. "Патриарх Евтимий", вече са изпочупени, а антипаркинг колчетата изтръгнати. Причината за това е много проста - паркингът отстрани на банката до католическата катедрала продължава да се използва, тъй като имотът е частна собственост.

Припомняме, че Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол са включени в Индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти и грижите около нея трябва да са непрекъснати и на високо ниво, тъй като е един от обектите, които привличат туристи, макар и не много любим на кмета.

През 2020 година зданието спечели приза "Сграда на годината" в едноименния конкурс, като статуетката беше връчена на заместник-кмета по Култура Пламен Панов.

Ако се върнем към темата за общинско предприети "Градини и паркове", то на щат там трябва да има служители, които да се занимават с дърводелски услуги, като освен за маси за цветя и за поддръжка на пейките в градините и парковете, да се грижат и за дървените елементи на важните обекти в града. Надяваме се скоро да запретнат ръкави и да боядисат скарите, защото в противен случай ще са за смяна, а това означава още средства от бюджета за закупуване и монтиране на нови.

Виж коментарите (3)

Още по темата (231):
14.02.2025 Мариан Бачев дойде в Пловдив
01.01.2025 Костадин Кисьов: Всички обекти, които сега откриваме в Пловдив, започнаха по инициатива на Иван Тотев
11.12.2024 Веселина Александрова: Сезирахме лично министъра на културата
26.11.2024 Елена Кантарева за мухлясалите мозайки в Базиликата: Всичко съм казала, очаквам институциите
26.11.2024 Позиция на Фондация "Америка за България" по гореща пловдивска тема
24.11.2024 Директорът на Археологическия музей за мозайките в Голямата Базилика: Там има хронично неизпълнение на закона
Още новини от Новини от Пловдив:
Митов за контрабандния канал в Пловдив: Изслушайте полицаите, но ...
Новото бижу на Стария Пловдив
Обрат! Ученичка е виновна за инцидента с моторист в Пловдив
Мъж, изнасилвал 15-годишна, е в ареста в Пловдив
Най-новите данни: Бясното строителство в Пловдив продължава
Социалистка е новият шеф на тотото в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).