Колко по-скъпо ще ни струва трапезата за празниците?

3493

Броени дни остават до Бъдни вечер, когато на трапезата трябва да сложим нечетен брой постни ястия. Според вярванията, колкото повече са те, толкова по-богата и обилна ще е следващата година. Затова и от най-стари времена българинът реди тежки софри с надеждата, че това, което предстои ще бъде по-добро.

За Цеца Белорешка държи на Бъдни вечер задължително да сложи вкусни постни сарми. "Плънката ми за сармите е следната - една чашка ориз, червен лук, малко праз лук, люти чушки, който обича, червен пипер и морков. Смесва се и се свиват сармичките", обяснява тя.

Има обаче и тайна съставка – зелев сок. Той е важен, за да станат сармите хем крехки, хем по-вкусни. "Редят се в гювеча и слагам от зелевия сок, за да са малко кисели", казва Цеца.

Може да не е за вярване, но зелевият сок е газиран. И това обаче се прави с майсторлък. "В подаръчните торбички слагам ориз по 2 торбички, после в бидона и водата става като газирана. Конкуренция е на шампанското. Слагам и ябълки, за да е ароматно", разкрива още жената.

Проста сметка обаче показва, че едно от основните блюда за Бъдни вечер може да се окаже доста скъпо. Килограм кисела зелка на пазара струва 2.50, а в търговската мрежа малка зелка със зелев сок в 5-литрова кофичка на промоция е 10 лева. А върху масата на Цеца буквално се е изсипал рогът на изобилието. И човек неминуемо си задава въпроса забогатяха ли пенсионерите в Северозапада или познават пазара в детайли така, че да надмогнат цените?

"Аз много, много не ходя по пазарите, защото не мога да се придвижвам и затова си отглеждам ябълките в градината. Имам 4-5 различни сортове", добавя Цеца.

Има две огромни щайги, за които пенсионерката няма да плаща 1,50 лева за килограм. При цени на сухите чушки между 0,60 и 0,70 лева, Цеца си има наниз домашни. С труд си е спестила купуването на килограм боб на цени между 3,50 и 6 лева. Затова няма проблем да сготви традиционните 9, че и 11 постни ястия за Бъдни вечер.

"Туршията аз съм си я правила, зеленият боб аз съм си го произвела и си го консервирам. Градинката ми не е много голяма. Аз съм пенсионер-инвалид, но в градината си посаждам всичко – домати, чушки, краставички, зелен боб", посочва още Цеца.

Въпреки, че това изобилие не е купено от магазина, тя не изхвърля храната, която традиционно остава след Бъдни вечер. Ползва я за гарнитура на месото или я прибира във фризера. "Всичко се съхранява. Няма начин сега на тия времена да се изхвърля храна. Хем е скъпо, хем не си заслужава да готвя пак втори, трети път", казва още тя пред NOVA.

А на Бъдни вечер освен традиционната трапеза, най- важното нещо все пак е това, което си пожелаваме. "Здраве, работа, мир, спокойствие най-вече", добавя Цеца.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Втора оставка в НЗОК само днес
Пловдив отново диша във врата на София
Колко струва да притежаваш къща в селото, което пази символа на Б...
Шофьорка на 92 години раздели мрежата на две: Защо се смеете?
Почина проф. Александър Янчулев
Важна кадрова промяна: НАП има нов шеф


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).