РЗИ-Благоевград съобщава, че от 22 януари вследствие рязкото завишаване на заболеваемостта от остри респираторни заболявания и грип и достигане на епидемични стойности в община Благоевград ще бъде обявена епидемична обстановка. С предписания до лечебните заведения са разпоредени необходимите противоепидемични мерки и ще се контролират за изпълнение, а именно:

1. Медицинският персонал да работи с четирислойни марлени маски;

2. Спиране на плановите операции и свижданията в лечебните заведения.

3. Стриктно спазване на разпоредените противоепидемични мерки в лечебните заведения;

4. Прегледите на фебрилно болните да се извършват по домовете от общопрактикуващите лекари;

5. Спиране на детски, женски консултации и профилактични прегледи извършващи се от общопрактикуващите лекари;

6. Спиране извършването на имунизации и реимунизации;

7. Извършване на сутрешен филтър от медицинските сестри в детските заведения и училищата и недопускане на болни деца от грип, ОРЗ и заразни заболявания.

8. Задължително проветряване и извършване на дезинфекция на под и повърхности в детските заведения.

Най-много е засегната възрастовата група от 0-4 годишна възраст, следвани от възрастовата група 5 -14. Връчено предписание на 19.01.2018г. до Регионално управление на образованието Благоевград за грипна ваканция на учениците от община Благоевград от 22.01.2018г. до 24.01.2018г. включително.