Напоследък зачестиха инцидентите с велосипедисти. И докато ЗдДП ясно казва, че велосипедистите трябва да слизат и да бутат велосипедите си на пешеходните пътеки, то за велосипедните пътеки казва, че велосипедистите имат предимство, пише читател на Plovdiv24.bg.
"На първата снимка съм прикачил такъв пример от ул. "Модър" и бул. "Хаджи Димитър" - велосипедна пътека до пешеходна пътека. В такъв случай не би трябвало велосипедистът да бута велосипеда си, а направо да мине с предимство.
Също така преди време бяха подавани сигнали за велоалеята на "Коматевско шосе" в частта пред "Технополис" - там тя слиза в най-дясното платно на Коматевско и рискът от инциденти е ежедневен, понеже колите за десен завой на ул. "Модър" карат през велоалеята масово.
Бях предложил или да се обезопаси този 100-метров участък с бордюри, за да не минават колите оттам освен на излизането от паркинга на "Технополис" или да се качи велоалеята на тротоара. Има възможност за качване на тротоара.
Прикачил съм на втората снимка проблемния участък. Общината обаче мълчи вече над шест месеца и явно чака да стане смъртен инцидент и тогава да се задейства. Ще се радвам, ако Вашата редакция може да попита общината каква превенция смята да направи или смята да чака, докато някой не загине в този участък".








Covid20
на 26.05.2025 г.
Ще посмея да изкажа сравнително обективно мнение, понеже съм и шофьор и велосипедист! Какви знаци има по кръстовищата и дали някой ги гледа не е толкова важно, ако цените живота си, слезте от колелото когато пресичате пешеходна пътека! Ако цените живота на децата си,учете ги и те да го правят,понеже те не знаят какво означава знак Б2 или В2, и дали те са с предимство или джипът, който минава с превишена скорост! Не е ли това най-важното! НЕ НА ВОЙНАТА ПО ПЪТИЩАТА!
RZ75
на 26.05.2025 г.
И така е редно да бъде. Защото, ако е обратното, никога никого няма да накарате да кара велосипед. Поне не масово.
Bat Kurti
на 25.05.2025 г.
Много съм разочарован от техническото объркване. В ЗДП няма указано предимство за велосипедистите и те нямат , такова! Не случайно преди кръстовището или светофар имат нарисувани STOP указания! Единствено имат предимство, там където е поставен вело светофар, който регулира движението.
klatqnared
на 25.05.2025 г.
До читателя велосипедалист-ако не се пазиш сам гориш. Тон и половина кола, после разправяй, че си с предимство. В най-добрия случай гипс. На твое зелено спираш, чакаш, и тогава. Не си търсете късмета.
Илиян Н С
на 25.05.2025 г.
Май Трябва да ни научат Да летим ! За да нямаме проблеми с Коли и Велосипеди ! но иначе ! Нека да се газят и трепят !
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!