Да не се допускат миряни до църквата "Свети Георги" в Черноземен поиска министърът на културата Вежди Рашидов, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
С писмо той призовава кмета на община Калояново да упражни правомощията си по чл. 195 от Закона за устройство на територията и да забрани достъпа до храма с цел предотвратяване на опасност за здравето и живота на вярващите.
Припомняме, че на 19 юли т.г. министър Рашидов разпореди на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата да извърши съвместно с община Калояново проверка на случая със срутената черква в пловдивското село.
При огледа на място ще се установи актуалното състояние на храма и ще се дадат указания за последващи действия по възстановяване на храма.
Черквата е паметник на културата с историческо значение и е градена в средата на 19 век. Още преди три години Министерството на културата е съгласувало проект за възстановяване, реставрация и консервация на черквата в село Черноземен.
Вежди Рашидов 





