Няма нарушения при събирането на лечебни растения в Смолянско, предаде радио "Фокус" - Смолян. Проверка на РИОСВ показа, че само 100 килограма шипка са изкупени от Районния кооперативен съюз. Събраният плод е в пълна зрялост. Незначителни са и количествата на събраната хвойна.
По-значително е количеството на изкупената офика, която в момента на проверката е в процес на сушене. За изкупените и реализирани количества се води отчетна книга съгласно изискванията на РИОСВ. Първичната обработка и съхранението на лечебните растения е съгласно изискванията на Закона за лечебните растения, показа още проверката.
Събирането на лечебни растения и горски плодове се извършва, така че да не води до увреждане на находищата на видовете, констатират експертите от инспекцията.
При събирането на офика не е допуснато чупене на клони, обясни Екатерина Гаджева от пресцентъра на районната екоинспекция. За поредна година освен на диворастящи растения се разчита и на култивирани билки, допълни тя. От РКС са изкупили значително количество култивирана маточина, отгледана в плантации в района на село Елховец.








Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!