От седмица българите дишат опасни за здравето фини прахови частици. Запрашаването е за цялата територия на страната.
Това съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда, която следи състоянието на атмосферния въздух.
Повсеместното запрашаване е започнало от 15 ноември и продължава и в момента, обясни началникът на отдел "Мониторинг на въздуха" в агенцията Валери Серафимов.
Нормите за безопасни нива на фините прахови частици във въздуха са 50 микрограма прах на куб. метър въздух. В последната седмица превишенията в различните райони на страната са от 2 до 5 пъти над нормите, показват данните от автоматичните измервателни станции на екоагенцията.
Такъв прашен смог не е налягал цялата страна от години. Нивата на замърсяване обаче не са рекордни като величини, а типични за това време на годината, успокояват от Изпълнителната агенция по околна среда.
Прахолякът обаче се е разпространил толкова навсякъде, че дори се отчита замърсяване от станциите на Копитото на Витоша и в малките морски градчета като Несебър.
В обикновени дни тези станции се ползват като маркери за нормалните нива на прах и други замърсители във въздуха.
В Добрич пък замърсяването гони нивата на това в Перник, който по принцип е с най-лошия въздух в България.
В тези две населени места е отчетено замърсяване над 5 пъти над нормите в последната седмица. Близко до тях е била и София.
Увеличеното ползване на дърва и въглища за отопление в студените дни са основният причинител на замърсяването с финия прах в този случай, категоричен е Серафимов.
Това е главният замърсител на въздух с фини прахови частици в малките населени места и крайните квартали на градовете, където няма други източници.
В големите градове автомобилното движение също допринася за част от замърсяването, а в населените места, където тецовете все още изгарят само въглища, и те дават своя принос.
Комините на къщите, в които се използват твърди горива за отопление, са ниски и фините прахови частици от горенето се задържат близо до земята. Липсата на вятър в последните седмици и мъглите пък допълнително пречат на разпръскването на смога, който е налегнал държавата, обясниха от изпълнителната агенция.
Фините прахови частици са изключително вредни и дори опасни за здравето на хората, предупреждават от екоагенцията на интернет страницата си. Причината е, че техният размер е под 10 микрона в диаметър и лесно стигат до дробовете и се натрупват в организма. Те могат да доведат до увреждане на тъканите на белия дроб. Изключително остро замърсяването се усеща от деца, възрастни и от хора с хронични белодробни заболявания, грип или астма.
Почти няма българин, който да не е засегнат от замърсяването с фини прахови частици, твърдят експерти от екоминистерството.
Източник: в. "24 часа"








darae
на 24.11.2011 г.
в Лондон едно време е имало мъгла и болести,заради камините във всяка къща, сега камините им са на газ и е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО ползването на дърва , затова вече нямат мъгли,за който сме чели от романите на Дикенс, за съжаление това го имаме тук ,при нас
Анонимен
на 23.11.2011 г.
В Пловдив е "Кербала" смърди на кюмюр и дърва от всякъде. Дървената мафия дрън дрън на околовръстното 1 кубик е 70лв. нарязан нацепен готов това са 1500 квч енергия за 70лв. Същото количество енергия с ГАЗ е 145лв с ток 184лв. Кое му е скъпото. Дърва - двойна риза УПС и червено вино и ток под 100лв на месец това му е майката.
Анонимен
на 23.11.2011 г.
Дървената мафия толкова вдигнаха цените, че вече дори не е по-евтино отоплението с дърва.
Анонимен
на 23.11.2011 г.
в Пловдив последната седмица особено вечер е някакъв ад... не може да се диша...
Чичо Ичо
на 23.11.2011 г.
Ха сега някой да каже че цигарите само са виновни за белодробните заболявания .Няма нужда да ходите на кръчма достатъчно е да излезете на разходка на чист въздух и резултата дори е по лош май
Анонимен
на 23.11.2011 г.
както вдигат цените на ток, газ,парно скакво да се топлят. плащат големи сметки и пак треперят от студ, а так поне им е топло на хората. на студ не се издържа.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!