В ОУ "Елин Пелин" се проведе традиционната "творилница", посветена на красотата на есента. Малчугани от детските градини в район "Западен", както и от централната част на града, изпъстриха шест класни стаи със сувенири, картички и маски на животни от хартия. 
Малка групичка рисуваше таралежи, а друга ги изработваше от есенни листа. Не липсваха и търсачи на силни усещания. Седем момчета се надпреварваха в търкаляне на орехи по права и крива линия, но бяха победени от момиче. То получи сувенир от борова кора.

"Ние учим в еко училище", обясни настояща първокласничка на бъдеща, победителка и в други надпревари. Тя обра овациите и в състезанието за пренасяне на кестени в лъжица, както и в най-бързо събиране на жълъди.

От пръстите на децата "излязоха" животни от пластилин, есенни плодове и букви със закачливи форми. Учителка рисуваше мустачки на момиченце, което трябваше да стане коте. Нарече го на новата си приятелка, ученичка в първи клас.

"Непременно ще дойда в твоето училище, зарече се тя. Разбра, че "Дядовата ръкавичка", която е любимата й приказка, е от Елин Пелин.

"Сигурно всеки ден тук четат приказки", чудеше се момче, загледано в табло с рибки. То разбра, че през тази седмица децата са работили по темата за Черно море. Майки преписваха от табло рецепти за приготвяне на вкусна скумрия и дискутираха как точно би се получил сосът по-добре.

Дете от детска градина "Рая" пък се зарече, че ще пробие дупка, за да пропълзи в училище.

"Там е по-интересно, а и никой няма да те кара да спиш", заключи малчуганът и се усмихна. 

Канят го на следващия ден да доработи изделията си с учениците от първи клас. Присъединяват се и други деца. За тях "творилницата" е нещо много интересно. 

След обяд се очаква малчуганите отново след занятие да се срещнат и почерпят в сладкарница "Червената шапчица".

"И тя ли е писана от Елин Пелин?", пита момиченце и бързо прави шапка от пластилин за новата си приятелка от първи клас.

От училището обмислят да повторят "творилницата" скоро, но децата да претворят красотата на друг сезон.