По-малко от половин направление за специалист се пада годишно на един пациент. Това са изчислили експертите от Пловдивската колегия на Български лекарски съюз (БЛС). Данните обобщи единият от зам.-председателите на организацията д-р Георги Цигаровски. Той призна, че като общопрактикуващ лекар с листа от 2 000 души, получава от касата 700 лева за направления на тримесечие, които са напълно недостатъчни. По думите му той е надвишил лимита си с 800 лева, но е спестил на държавата 15 000 лева за лекуване на усложнения на диабет, ракови заболявания и други, които благодарение на навременните изследвания, са хванати в начален етап. Ако се съобразяваме с регулативните стандарти на 100%, ще има много повече диабетно и раково болни, които няма да може да диагностицираме навреме, коментира д-р Цигаровски.
Зам.-председателят на Пловдивската лекарска колегия, който отговаря за болничната помощ - д-р Пенчо Делев, алармира, че тенденцията на чакане при плановите операции се засилва. По думите му, за опериране на херния например, се чака по 2-3 месеца и повече и то в Университетска болница "Св. Георги".
Пловдивската лекарска колегия изпрати декларация до президента, премиера и още 6 институции с ултиматум, ако до 30 юни не бъдат изпълнени исканията в нея, да започнат масови ефективни стачни действия, подкрепени от пациентските организации. В документа медиците от Пловдивска област настояват да се оттеглят исканията на здравната каса към изпълнителите на медицинска помощ за възстановяване на надвишените суми по регулативните стандарти. Друго тяхно искане е да се увеличат лимитите за направления поне до нивото от миналата година. Пловдивската лекарска колегия настоява още управителните съвети на БЛС и НЗОК да определят дата за сключване на Анекс с по-добри параметри, гарантиращи достъпно и качествено здравеопазване и решаване на правно-нормативния хаос в ежедневната дейност на медиците.
Директорът на Районната здравноосигурителна каса в Пловдив д-р Борис Джурджев уточни, че за второто тримесечие са одобрени 97 молби на джипита и 45 - на заведения за специализирана медицинска помощ, за отпускане на допълнителни талони от резерва на РЗОК.
СЛЕД КАТО ЕДИН ПРОСТ МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ И НЕГОВ ЗАМЕСТНИК ИЗМИСЛИХА ТОВА ОТРЯЗВАНЕ НА ПАРИ И ТАЛОНИ ЗА ВНОСКИ НИщО ДОБРО НЕ НИ ОчАКВА. СЪщИЯ ТОЗИ МИНИСТЪР 8 МЕСЕЦА НЕ РАЗБРА КАК СЕ ИЗчИСЛЯВА ДЕФИЦИТ И УСПЯ ДА СЪСИПЕ ВСИчКО В БЪЛГАРИЯ. КРАИНО ВРЕМЕ ДА СПРЕ ДА СЕ МЕСИ В СФЕРИ КОИТО НЕ РАЗБИРА И ДА ВЗЕМЕ ДА СИ СЪБИРА ПРИХОДИТЕ КОИТО СА НЕГОВА РАБОТА
Ще бъда конкретен.Хронично болен ,инвалид със заболявания от сърдечен,урологичен или проктологичен характер ,с ендокринологични проблеми като хипо -или хипертиреодиза ,диабет,с психични отклонения ,се нуждае минимум от 4- 5 направления годишно.При настоящата система на здравеопазване това е невъзможно.МЗ трябва да предприеме спешни мерки и за осъществяване на задължителните профилактични прегледи,изискващи поне двама квалифицирани специалисти-това не е по силите на джипитата - нито по отношение на тяхната подготовка,нито по отношение на инструментариума ,с който разполагат.Следователно обрича на повишена смъртност пациентите и на безпомощно бездействие ,положилите Хипократова клетва.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.