Пловдив и Словения укрепват своите исторически и икономически връзки. Днес кметът на Пловдив Костадин Димитров прие извънредния и пълномощен посланик на Република Словения, Н.Пр. Наташа Бергел. На срещата присъства и заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

За детайлите от дипломатическата среща съобщиха за Plovdiv24.bg от пресцентъра на община Пловдив. Основни теми на разговор бяха разширяването на сътрудничеството в икономиката, културата и предстоящите големи спортни събития.

Почит към "словенеца с българско сърце“

Посланик Бергел изрази специална благодарност към Община Пловдив за съдействието при поставянето на обозначителен знак до паметника на Антон Безеншек в Цар-Симеоновата градина. Безеншек, който е почетен гражданин на Пловдив и създател на българската стенография, е символ на духовната връзка между двете нации.

Паметният знак бе дарен от словенския президент Наташа Пирц Мусар по време на визитата ѝ през 2024 г., а церемонията отбеляза 110 години от кончината на великия просветител.

Бум в туризма и "Джиро д’Италия“

Кметът Костадин Димитров сподели впечатляващи данни за развитието на града. Пловдив се радва на ръст на чуждестранните туристи, които са с близо 20% увеличение на посетителите от чужбина. Градът привлича гости със съчетание от антично наследство и събития от световен мащаб. Посланик Бергел акцентира върху домакинството на Джиро д’Италия в България като огромен шанс за допълнителни икономически ползи.

Индустриален лидер на Балканите

В края на срещата Костадин Димитров подчерта, че Пловдив вече не е само културна столица, но и най-бързо развиващият се индустриален център в страната. "Интензивният растеж и стратегическото местоположение превръщат Пловдив в предпочитано място за инвестиции от цял свят“, заяви той.