Аптекарка: Започнаха лека-полека да ви подготвят за еврото

Екип Plovdiv24.bg
7134
10

Част от лекарствата започнаха да пристигат при нас с нови, естествено по-високи цени. Никой не казва каква е причината за това. Според мен вече започнаха лека-полека да ви подготвят за навлизането на еврото у нас. И тук не става въпрос как точно ще се закръглят сумите.

Става въпрос за това, че цените се увеличават и по този начи например едно лекарство вместо да е 15 евро, то ще струва 17. Просто защото до официалното въвеждане на новата валута то тихомълком съвсем официално ще струва 34 лева.

Това посочи пред Plovdiv24.bg аптекарка, която работи в известна верига аптеки в Пловдив. Жената бе категорична, че увеличението касае не едно или две лекарства. И посочи, че искрено се надява този скок на цените да не е спекулативен.

Какво предстои?

Един месец след положителния конвергентен доклад аптеките вече трябва да имат подготвени софтуерни системи за показване на цените в двете валути. И етикетите, и касовите бонове трябва да съдържат цени едновременно в левове и в евро.

Контролът върху правилното преизчисляване на цените ще се извършва от Комисията за защита на потребителите, а при съмнения за некоректно закръгляване гражданите ще могат да подават сигнали.

Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти също ще следи за коректното превалутиране, особено при медикаментите, заплащани частично или изцяло от НЗОК.

Лекарствата са сред продуктите, чиито цени ще бъдат под особено внимание от контролните органи преди и след въвеждането на еврото заради значението им за българските граждани.

Виж коментарите (10)
Още новини от Новини от Пловдив:
След доброволно явяване в съда: Пуснаха на свобода наемен работни...
Сграда паметник на културата в Пловдив връща автентичния си блясъ...
Хуманно умъртвяват животни в Пловдивско заради шарка, БАБХ въведе...
На 58-годишна възраст внезапно почина Елка Куманова
До 10 225 евро санкция: Пловдив обяви война на умишлените палежи
Официално откриха реновирания комплекс на пловдивската пожарна


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).