Страните от ЕС са съгласували таван на цената на газа

Страните от ЕС се споразумяха за ограничения на цените на газа. Това съобщи пред журналисти в понеделник източник, свързан с чешкото председателство в общността, съобщава Reuters.

Цената на газа ще бъде ограничена до 180 евро за МВч (приблизително 1850 евро за хиляда кубически метра), което е по-високо от сегашното ниво на цените. Според чешкото председателство споразумението е постигнато почти единодушно. Получено е съгласието и на Германия, която дълго време се противопоставяше на подобна мярка.

Споразумението беше потвърдено в Туитър от чешкия премиер Петр Фиала. "Това е голям успех, постигнат през последните дни на чешкото председателство в ЕС! Ние постигнахме съгласие да ограничим цената на газа. Така успяхме да постигнем много важно споразумение, което ще осигури достъпна енергия за европейските домакинства и компании“, каза политикът.

Според Reuters таванът на цените на газа в ЕС ще бъде въведен от 15 февруари, ако цената достигне 180 евро за МВч.

Споразумение за ограничаване на цените на газа в ЕС беше постигнато на провеждащото се пето извънредно заседание на Съвета на министрите на Енергийната общност.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Осем страни от ЕС, сред тях и България, спряха отварянето на Клъс...
Те са луди, всичко е свършено: Тръмп изригна срещу лидерите на Ир...
Гърция вдига плаващи бариери срещу медузи и агресивна риба
Ново правило за светлините на автомобилите вече влезе в сила
САЩ удариха Иран след атаки срещу три танкера край Оман
"Вече няма да ги има": Тръмп с мрачна прогноза за Европа


Виж още: