В кои случаи родителите веднага трябва да търсят лекар, ако детето е болно

4235

Първите симптоми на заболяване при децата и най-вече температурата не са повод веднага да се търси лекар. Нужно е да се спази правилото за трите дни. А то гласи – трябва да се следи преминава или се усложнява за три дни температурата. Това обясни д-р Рада Маркова пред bTV.

Тя каза също и в кои случаи да се търси лекар веднага.

"Грипът е едно остро заболяване, тоест рязко започва влошаването в състоянието с висока температура, с отпадналост, мускулни и ставни болки. Много често децата имат хрема, кашлица и по този начин те са и много заразни. Когато родителите виждат, че в рамките на два-три дни общото състояние на детето се влошава - температурата продължава да бъде висока, отказва да приема храна и течности или има някакви алармиращи симптоми – обрив, който е неясен за родителя или кашлица, която се задълбочава, или диариен синдром, който се появи - тогава естествено се търси лекар“, обясни специалистът.

Д-р Маркова каза и че сега всички вируси се конкурират, няма доминиращ. Във всеки лекарски кабинет има бързи тестове за определяне на вируса.

"Много е важна отговорността на всеки един родител и ученик по отношение на хигиената. Тогава, когато има първи симптоми на заболяване - просто да си остане вкъщи, но практиката показва, че тази лична отговорност е на ниско ниво“, каза тя.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове
Повече пари за над 163 000 пенсионери у нас
Две деца и мъж са загиналите на магистрала "Тракия"
Трима загинаха на АМ "Тракия"!


Виж още: