Дали заплата от 1500 лв. автоматично ще стане 1500 евро след влизането ни в еврозоната?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (12)
22:48 / 23.02.2023
4019
Дали заплата от 1500 лв. автоматично ще стане 1500 евро след влизането ни в еврозоната? Това е един от въпросите на нашите сънародници, на който БНБ и финансовото министерство отговарят в рубрика "Въпроси и отговори“.

Сред най-задаваните въпроси е дали животът у нас ще поскъпне и кой ще следи за спекула? Хората питат и какво точно представлява валутният съюз. Стигат и до теми като например "ще загубя ли ваучер за подарък, купен преди влизането в еврозоната?“

В столичното село Кубратово приемането на еврото е тема за размисъл пред кръчмата. Но и за различни гледни точки.

"Нали цените ни са европейски. Това е без значение дали ще плащаме с лев, дали с евро“, отчита фактите Валери. 

"Аз взимам 400 лв. пенсия и като ми я сложат 200 евро. Какво правим? То сега цените растат и какво правим с 200 евро?“, казва пред bTV и Ангел.

"Ето пенсиите като ги направят на половината, би трябвало и другите цени да са така“, допълва го Валери.

А спекулация по магазините ще има ли? "Яко! Спекулация яко“, казва Светлозар.

Това, което се питат хората, питаме и експертите. Ще се покачи ли инфлацията от въвеждането на еврото?

"Примерът от Хърватия показва, че ефектът е минимален. Всъщност инфлацията в България е по-висока и по-чувствителна за януари отколкото тази в Хърватия. Заплатата ако е 1500 лева, би трябвало да стане 750 евро. Цените в магазините, както и спестяванията, както и нашите доходи, както и пенсиите и заплатите просто ще се превалутират“, обяснява Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Най-просто казано всеки лев, който имаме трябва да се превърне в 50 евроцента. Това трябва да се случи и с цените в магазините.

Сред ползите от еврото БНБ посочва стабилност на цените и по-лесно търгуване на фирмите с Европа и света. Няма да се допуска новата валута да се превръща в причина банките да променят договорите по кредитите, а в продължение на един месец в магазините ще се плаща и в двете валути, но рестото ще е само в евро.

С едно обаче са съгласни всички пред кръчмата в Кубратово. "Който си е богат, богат ще си остане. Който си е беден, беден ще си остане“, Светлозар.

Виж коментарите (12)

Още по темата (656):
27.04.2025 Община Пловдив се подготвя за Еврозоната, всички такси стават в евро, вдигат цените
25.04.2025 България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?
25.04.2025 Много лоша новина за цените на жилищата след влизането ни в Еврозоната
25.04.2025 Финансист за еврото у нас: Обмяната на пари в офисите на пощите би могла да бъде предпоставка за пране на пари
23.04.2025 Граждани с писмо до президента: Искат референдум за запазване на лева
23.04.2025 Финансист: Дигиталното евро нито решава някакъв икономически проблем, нито под каквато и да е форма е иновативно
Още новини от Национални новини:
НИМХ с актуална прогноза за времето за следващата седмица
Корнелия Нинова за "Непокорна България": Ражда се различната парт...
Христо Иванов: Продължаваме напред независимо от всичко
Надежда Нейнски за визитата на Доналд Тръмп-младши: Трябва да бъд...
Експерт: Българското киселото мляко предотвратява рак на дебелото...
Бай Наско - единственият в селото, в което живее


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).