Боян Рашев: В Европа може да има проблеми с газа при студена зима

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
13:59 / 17.10.2022
1304
Ако е студена зимата, в Европа може да има големи проблеми с газа. В България може да се измъкнем, защото вече го има интерконекторът. Това коментира Боян Рашев, който е експерт по управление на околната среда, пред bTV.

Според него газохранилището не може да покрие потреблението на страната за дълго време.

"Ние не можем да разчитаме само на него, но иначе е добра новина на общоевропейско равнище. Дори днес мисля, че ще се обсъжда. Не си представям как ще се случи мярката за тавана на цените на газа“, обясни още той.

Рашев коментира и че чува, че доста хора около него си купуват климатици.

"Реално обаче не са много и хората, които се отопляват на газ директно в България. Ултимативното решение за повечето хора са дървата и те ще останат такова в България, защото това е най-евтиния източник. Те са и най-сигурни. Те могат да ти даде най-голямо количество топлина“, смята още екологът.

По думите му е важно да се дефинират нива за енергийно бедни.

"Трябва да се помага на енергийно бедните. Така хората ще могат да си позволят да плащат. Ако домакинствата излязат на свободния пазар и няма регулиран пазар, това означава, че голяма част от енергията, която в момента отива на регулирания пазар се появи на свободния пазар, това ще свали цената като цяло, но пък ще е шок за всеки потребител“, каза още Рашев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (196):
28.02.2025 По-високата цена на природния газ за март е вече факт
30.07.2024 НСИ: Намалява производството на твърди горива в България
16.02.2024 Експерт алармира: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да плащаме!
23.01.2024 Бивш министър бие аларма: Сметките ще са много по-високи
11.11.2023 Politico: На Европа взе да й писва от българските "игри на руски газ"
10.11.2023 Унгария иска санкции от ЕК за България, заради таксата за транзит на руски
газ
Още новини от Национални новини:
Това може да бъде последното лято, в което на морето в България щ...
Крум Зарков: България не може едностранно да определи датата, на ...
Методи Савов: Живея с мизерна пенсия и се чувствам забравен
"Жива напитка" се произвежда в България
Кранистката Кристин Самора: Исках да започна от нулата, да не зна...
Празник е! Според поверията е много важно какво е времето днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).