3 тръби за 3 месеца – това е равносметката за работата тази година по Северния обходен колектор на "Брезовско шосе“ в Пловдив. За завършването на целия обект остават около 50-60 метра, предава репортер на Plovdiv24.bg.
Това е най-важната част на археологическия обект Яса тепе 1, тъй като се влиза в сърцевината на селищната могила. Заради наличието на праисторическото селище на "Брезовско шосе" се извършва двойна работа - първо строителите разчистват терена, след това археолозите копаят надолу и, когато свършат, строителите се връщат на обекта.
Проектът се закучи от самото начало, когато при разкопаването строителите се натъкнаха на праисторическата селищна могила. По закон, при наличие на археология се спират всякакви дейности, докато не завърши археологическото проучване. В конкретния случай – работата върви, но бавничко. На обекта има два археологически екипа. След като те свършат, се слага тръба, укрепването се измества напред и се разкопава внимателно, за да се отвори нов фронт за археолозите. Самата тръба се засипва частично.
Оставащият участък е разделен на части, всеки от които с дължина 10 метра. Досегашните наблюдения показват, че проучването на всеки трак продължава около 1 месец. Археолозите смятат, че до края на 2025 г. ще приключат с работата си, но строителите са скептични, че този срок ще се спази.
Припомняме, че Северният обходен колектор е част от Водния цикъл в район "Северен". Лотът включва и реконструкция на бул. "Дунав". Там пък още преди две години беше завършено северното платно, под което минава цялата подземна инженерна инфраструктура. Сега остава да се преасфалтира само южното платно и има някаква надежда да се случи още това лято.








Krasi3
на 07.07.2025 г.
Не са три години, преди 5 години се започна.
Кaлеко Алеко
на 07.07.2025 г.
Не са 50 метра, а няма и 20! И ако не свършите работа до края на лятото, вече не гарантирам, какво ще се случва! 3 години ви чакаме, паразити малоумни! Съсипахте бизнеса на стотици хора със семейства за това, че сте некадърни и малумни!
Man_pld
на 07.07.2025 г.
Хайде бе,сигурни ли сте,че са 3,ако е така направо са машини,след още 3г.ще стане!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!