42 години от знаменитата "жълто-черна" победа над Барселона
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:00 / 30.09.2023Коментари (1)6278
©
Днес се навършват 42 години от една от най-паметните победи в историята на Ботев (Пловдив). На 30 септември 1981 година "канарите" (б.р. тогава под името Тракия) побеждават Барселона с 1:0 пред близо 50 000 зрители на стадион "9 септември".

Мачът в Пловдив е 1/16-финален реванш от турнира за Купата на национални купи. Първият двубой в Барселона завършва 4:1 и така каталунците продължават напред с общ резултат 4:2.

Plovdiv24.bg припомня за своите читатели статистиката от този мач:

Тракия: 1. Кирил Пейчев, 2. Румен Юруков, 3. Димитър Младенов, 4. Благой Блангев, 5. Славчо Хорозов, 6. Коста Танев, 7. Костадин Костадинов, 8. Георги Славков, 9. Красимир Манолов (78- Трифон Пачев), 10. Петър Зехтински (71- Митко Аргиров), 11. Марин Бакалов

Барселона: 1. Педро Артола, 2.Рамос, 3.Олмо, 4.Маноло, 5.Алесанко, 6.Виктор Муньос, 7. Алан Симонсен, 8. Бернд Шустер, 9. Енрике Кини, 10. Естеа, 11.Естебан (67 – Санчес).

Голмайстор: 1:0 Георги Славков (35).

Съдия: Шотерс (Белгия)

Жълти картони: Костадин Костадинов, Румен Юруков, Благой Блангев, Виктор Муньос

Стадион: Девети септември - 50 000 зрители

Ето как от ПФК Ботев отбелязаха днес паметното събитие:

На този ден преди 42 години Ботев (Пловдив) изиграва един от най-големите си мачове в Европа. Младият отбор (Пики Юруков, Митко Младенов и Марин Бакалов нямат навършени 20 години, Коце Костадинов и Георги Славков са на по 21) е напът да направи невъзможното срещу Барселона. В състава на гостите блестят германецът Бернд Шустер и датчанинът Алан Симонсен. Там са и Виктор Муньос, както и нападателят Енрике Кини.

През първото полувреме "канарчетата" обсаждат тотално вратата на Педро Артола.

В 35-ата минута е отсъден пряк свободен удар за Ботев за нарушение срещу Петър Зехтински. Зад топката застава Георги Славков, който също като Зехтински е цар на фауловете. Славков блестящо насочва топката в очертанията на вратата и тя се оплита в мрежата – 1:0.

След това реферът Шотерс отменя гол на Коце Костадинов в 40-ата минута, а малко по-рано е подминато и нарушение срещу футболиста на Ботев в наказателното поле.

Младият “жълто-черен" отбор отпада от надпреварата, но остава гордостта от достойното представяне срещу един от най-мощните и колосални клубове в Европа.

Срещата се играе пред над 50 000 души на стадион “Пловдив".