Митрополит Николай отслужи празничната литургия в пловдивския митрополитски храм "Света Марина" . В словото си пред вярващите, изпълнили храма и официалните гости,  той спомена загиналите във войните и отправи молитва за здраве и благоденствие: 

Нека в деня на Христовото Възкресение да отправим още по-усърдни молитви за всички, чиито живот е бил отнет във война или при друго злощастие, както и за всички страдащи и онеправдани. И да придружим молитвите си дела на милосърдие, добротворство и онази съвършена любов, която води до славата на кръста в светлината на Възкресението. Всесърдечно поздравяваме всички чеда на православната ни църква в родината и далеч от нея с благопожелания за чиста и светла пасхална радост. Честито Възкресение Христово! 

Сред официалните гости на службата в пловдивския митроплитски храм бяха Симеон Сакскобургготски и съпругата му, министрите на земеделието и здравеопазването Явор Гечев и Асен Меджидиев, както и кметовете на Пловдив и Карлово  Здравко Димитров и Емил Кабаиванов.