Гориво за 19 338 000 лева е договорено в общината през миналия кметски мандат без проведена процедура по Закона за обществена поръчка, гласи докладът от ревизионната проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (бившия ДФК). Договорът с 4-годишен срок е сключен с пловдивска фирма "Ска" ден преди да изтече мандатът на тогавашния градоначалник д-р Иван Чомаков. За административно нарушение на д-р Чомаков е съставен акт, става ясно от проверката. Ревизията е приключила през август тази година и обхваща част от мандата на Чомаков и периода на управлението на Славчо Атанасов.
Проверяващите да се научат да четат закони, гневно реагира д-р Иван Чомаков. Горивото е договорено съгласно със Закона за стокови борси, в който е посочено какви стоки могат да купуват общините, подчерта бившият кмет. Договарянето чрез стокова борса е най-чистата, най-прозрачната процедура и аз препоръчвам списъкът на стоките да се разшири, защото това спестява на кметовете време и бюджетни средства, подчерта д-р Чомаков. Според него мошенгиите се правят обикновено с обществени поръчки, а не чрез договаряне на борсата.
Ревизорите твърдят също така, че по времето на д-р Иван Чомаков без проведени обществени поръчки са били подписани два договора за ремонт на детското влакче на стойност 91 533 лева, а също така без процедура е възложен строителен и технически надзор за 102 700 лева. Офис техника за 77 000 лева е била закупена, без да е проведена процедура по ЗОП. На бившия кмет са съставени девет акта. Сегашният кмет Славчо Атанасов също е заобикалял Закона за обществени поръчки, твърдят ревизорите. Той е с 20 акта, макар и по договори за по-малки суми. Сред тях е договорът за дезинфекция на стойност 53 000 лева. За горивото и при Славчо Атанасов е договорено за четиригодишен срок чрез стокова борса, без да се обявява процедура по ЗОП. Проверката обаче е приключила, преди да бъде подписан новият договор.
Ще обжалваме констатациите на ревизорите, заяви Славчо Атанасов. Нормално е - идват избори и оттук нататък все ще има такива неща, прогнозира той. Няма защо да се притеснявам, по-важното е, че не съм клиент на прокуратурата, допълни градоначалникът.
Източник: в. "Марица"







neq drugarka
на 23.11.2010 г.
Общините имат право да закупуват горива от стоковите борси, но за останалите стоки и услуги са необходими поръчки по ЗОП, Ама като знам кой и как ги провежда в Пловдив, съмнявам се да има нещо по-предизвестено и по-нагласено..... голяма мръсотия!
4au6
на 21.11.2010 г.
Браво на Чакмаков,Браво и на Главчо.Всички знаем как стават процедурите при държавни поръчки-от 5 до 15 процента отиват кешово плащане към височайшият началник а парите фирмата си ги прибира като надува цената т.е. всичко излиза от моя и твоя джоб Пловдивчанино.А законите са така направени че да могат да бъдат заобиколени-Чакмаков го знае много добре затова отговаря ядосано.
Ташко
на 21.11.2010 г.
Тоя кренвирш оглавява списъка на недосегаемите крадци!
trai4opolkovnika
на 20.11.2010 г.
всяко чудо за 3-дни сценария го знаем какъв е най много да плати няква глоба 5-10хил и това е
7G
на 20.11.2010 г.
Има-няма ефект - някой,по-запознат с технологиите,ако може,нека отвори една хубава подписка в подкрепа на това Крадливата,Антипловдивска,Дебилна Гнида-чомаков да бъде осъден и пратен зад решетките!!!Ще се подпиша пръв,с двете ръце!
agnus dei
на 20.11.2010 г.
Ако само с това се размине този псевдополитик, псевдокмет и псевдоанестезиолог, "алал му вера", както казват македонците...
poto
на 20.11.2010 г.
Вкараите тоя дебил в дранголника поне за 15 години!!! Това лице е виновно за състоянието, в което се намира Пловдив в момента!!! Изкраде всичко, което що годе ставаше за крадене, и чак възмутен го раздава сега!!!
Боила
на 20.11.2010 г.
Чомаков се гневял?! Не стига ли, че опропасти града ни, налапа се до спукване и сега се гневял! О неразумни /гадни, лакоми, крадливи и т.н. и т.н./ уроде, скрии се и не се показвай поне! Славчооо, предаде десетки хиляди пловдивчани, които те избраха с надежда да пооправиш затъналия ни град, а ти продължи скапанящината на Чомаков и комунистите! ИЗЧЕЗНИ от полическата сцена и си сърбай нагушеното!!!
Rezon
на 20.11.2010 г.
За горивата няма как да ги осъдят и закопчеят. Обаче за останалите неща да ги гонят до дупка, докато не влезнат в кауша! За достатъчно дълъг срок, колкото да напишат комичните си мемоари.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!