Недялка Петрова: Подкрепям идеята Дондуковата градина да се преименува на "Иван Вазов"

Автор: Диана Бикова
Коментари (0)
08:39 / 19.03.2024
6078
Пловдивски общественици предлагат първата градска градина в България, позната като Дондуковата градина, да се казва "Иван Вазов". Кметът на район "Централен" Георги Стаменов одобрява идеята. След реконструкцията на парка е открит и се вижда и бюст паметникът на Патриарха на българската литература. 

Инициативата градината да носи името "Иван Вазов" се подкрепя от дългогодишния директор на Държавен архив - Пловдив Недялка Петрова. В интервю за Plovdiv24.bg тя припомни, че 5 години от живота на Патриарха на българската литература са свързани с Пловдив. Между 1880 и 1885 година в града се издава вестник "Народний глас" и списание "Наука" и Вазов е в центъра на всичко това. 

"В Държавния архив, във фонда на Недко Каблешков се пазят документи от 1920 г., когато градът е чествал неговата 80-годишнина. Уникални кадри. Целият град се е стекъл да го поздрави" - разказа историкът.

Петрова смята, че е нормално една от градините в Пловдив да носи името на Иван Вазов. А защо точно Градската градина? 

"По няколко причини. Тук отсреща са се списвали списанието и вестникът. На сегашната улица "Бетовен" е домът, в който той е живял. Имаме снимки на терасата и хората долу как го поздравяват" - аргументира се тя.

Припомня, че в парка е имало беседка, в която Вазов се е събирал със своите съмишленици. 

Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (95):
01.01.2025 Мястото, която се превърна в скъпоценно бижу за Пловдив
09.11.2024 Ще има ли скоро Пловдив нова пешеходна улица?
19.10.2024 Читатели питат какво се случва с улицата пред EVN и защо е заградена
19.08.2024 Оси кръжат около чешма в един от големите паркове в Пловдив
08.05.2024 Първи нередности в новоремонтираната Градска градина на Пловдив
07.05.2024 Гражданин: Това е една от модерните екофрендли футуристични чешмички в
Пловдив
Още новини от Новини от Пловдив:
34-годишната Маринела от Пловдив: Да бъдеш войник е чест и задълж...
Слънчевo до обяд, облачно следобед в Пловдив
Русинова за катастрофата, при която загина шофьор от Пловдив: Не ...
Днес отидете в Музея на авиацията
Паркирането в Пловдив днес ще е безплатно
61-годишна пловдивчанка бе заловена


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).