Татарите от Крим, които живеят в България, излязоха с декларация до медиите, в която настояват за запазване на териториалната цялост на полуострова и мирно разрешаване на конфликта. Те са против присъединяването на Крим към Руската федерация, но се обявяват за повече автономия от Киев.
Българските татари са обединени в две организации - Културно-просветен център "Наврез" в град Добрич и Сдружение на татарите в България "Асабай", позиционирано в град Ветово, област Русе.
"Ние, кримските татари, които живеем в България, с гордост носим българско и европейско гражданство и сме дълбоко обезпокоени от опасния развой на събитията в Крим. Затова призоваваме българската общественост, българското и европейските правителства за активна роля в мирното решаване на конфликта. За нас е очевидно, че той носи в себе си потенциалната възможност да се разшири в регионален, дори в глобален мащаб и ще има разрушителни последици за мира", се казва в декларацията.
Татарите подкрепят и призива на Мустафа Джемилев, който е лидер на кримско-татарския народ, отправен вчера за бойкот на референдума в неделя. Според различни данни в България в момента живеят между 5000 и 20 000 татари, повечето от които са напуснали Крим по време на Кримската война.








Анонимен
на 21.03.2014 г.
Гатев внимавай обратно държиш "калъчката" да не са порежеш :)
Gatev
на 13.03.2014 г.
И сте дошли у дома не при нас българите тогава ,а при вашите братя мангали,.......и сигурно сте ни клали вашта м... мангалска. Марш обратно натрапници илиииии я по ниско от тревата щото за сега калъчката е у нас.
Ганчев
на 12.03.2014 г.
А Ахмед Доган какво казава по въпроса?
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!