Мюсюлмани се молят за дъжд край Асеновград

2690
18

Традиционната мюсюлманска молитва за дъжд, здраве и берекет ще се проведе от 10 часа в местността "Чинара" край Асеновград. Религиозният ритуал е по инициатива на джамийското настоятелство в кв. "Долни Воден" за 16-та поредна година, съобщи секретарят на джамийското настоятелство Сюлейман Хаджибекир.

Обредът ще започне с колективна молитва за дъжд от местния имам в съслужение с други духовници от региона. Поканени са главният мюфтия на България и районният мюфтия на Пловдив. Всички присъстващи произнасят заедно девет пъти молитвата, а религиозните водачи четат пасажи ("асти") от Корана. Отслужва се и обедната мюсюлманска молитва.

След отслужването на молебена ще бъде раздаден курбан, за който и тази година са осигурени 10 крави от местни бизнесмени без значение на религиозната им принадлежност, и около 15 овце, наречени от отделни жители на Долни Воден за здраве.

Традиционно подготовката на курбана започва през нощта, за което помагат и много християни от кв. "Долни воден". Варенето, за което има осигурени над 50 казана, започва в 4 часа сутринта. Досега на поляната в подножието на Родопите са се събирали между 7 000 и 10 000 души от цялата страна.



Източник: Дарик
Виж коментарите (18)
Още новини от Любопитни новини:
Край на застоя: 4 зодии ще се почувстват "на върха на света" този...
Емрах Стораро: Повече няма да правя така, грозни компании ме дърп...
Преди я наричаха най-грозната кола, днес я наричат бъдеща класика...
Голямата любов на покойния Ламбо има повод за празник
Нападнаха и оплюха актрисата Анна Кошко на улицата
Есил Дюран взриви мрежата с горещи снимки: Все още безсрамно вярв...


Виж още: