Какво ще се случи с инвестициите на българина след приемането на еврото?

3376

Какво ще се случи с инвестициите на хората в лева след приемане на еврото в България, обясняват от Комисията за финансов надзор.

1. Ще се промени ли пазарната стойност и валутата, в която са деноминирани моите безналични финансови инструменти, допуснати до търговия на място на търговия?

На датата на въвеждане на еврото пазарната стойност на притежаваните от Вас безналични финансови инструменти, деноминирани в български левове, ще бъде автоматично превалутирана в евро по официалния валутен курс на лева към еврото и при спазване на правилата за закръгляване, регламентирани в Закона за въвеждане на еврото в България. Ако тези инструменти са деноминирани в друга валута промяна няма да бъде извършена.

2. Какво ще стане с притежаваните от мен финансови инструменти, деноминирани в лева?

Те ще бъдат превалутирани в евро, без необходимост от допълнителни действия от Ваша страна. Броят на акциите или дяловете остава същият, но номиналната им стойност ще е в евро. Превалутирането ще се извърши по реда на глава трета от Закона за въвеждане на еврото в България.

3. Ще има ли разходи или данъци при превалутирането, посочено по-горе?

Не. В съответствие със Закона за въвеждане на еврото в България превалутирането ще се извършва автоматично без да дължите допълнителни такси или данъци. Превалутирането не се разглежда като продажба или доход.

4. Ще се увеличат ли цените на инвестиционните услуги с въвеждането на еврото?

Не. Превалутирането от лева в евро само по себе си няма да доведе до повишаване на цените на инвестиционните услуги. В Закона за въвеждане на еврото в България изрично е предвидено, че въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори.

5. Ще мога ли да инвестирам своите парични средства в лева след въвеждането на еврото?

Да. Левът ще продължи да бъде законно платежно средство в Република България в рамките на един месец след датата на въвеждане на еврото. През този период можете да използвате притежаваните от Вас парични средства в лева за разплащания и/или инвестиции чрез инвестиционен посредник , управляващо дружество и/или лице, управляващо алтернативни инвестиционни фондове във връзка с осъществяваната от тях дейност или предоставяните от тях услуги.

6. Ще мога ли да получа информация за стойността на притежаваните от мен активи в лева след въвеждане на еврото?

Да, в период от една година от датата на въвеждане на еврото в Република България можете да подадете изрично искане и в 7-дневен срок след постъпването му, ще получите информация за стойността на притежаваните от Вас финансови инструменти в лева към датата на превалутирането, както и за стойността в лева към датата на превалутирането на притежаваните парични средства по подсметка на инвестиционен посредник или управляващо дружество.

източник: pariteni.bg

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Роден е в Пловдив днес, цяла България го знае, честито!
Годеникът на Венета от "Ергенът" я преби и изгони на улицата
Мъжът на Дара си смени фамилията! Д-р Заимов започва нов бизнес
Дони и Нети отбелязаха сребърна сватба с уникални архивни кадри о...
Славена Вътова проговори за най-страшния момент в живота й
Софи Маринова потъна в скръб, отменя участия!


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).